Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Kolejny klaster energii odnawialnej na Dolnym Śląsku. Strzelin stawia na OZE

2
Podziel się:

Budowę elektrowni fotowoltaicznych oraz bioelektrowni zakłada powołany przez pięć dolnośląskich gmin Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich. To czwarte takie przedsięwzięcie w regionie.

Kolejny klaster energii odnawialnej na Dolnym Śląsku. Strzelin stawia na OZE
(PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER)

Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich powołały gminy: Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów. Inicjatywa zakłada budowę na terenie tych samorządów elektrowni fotowoltaicznych oraz bioelektrowni. Przewidywana moc energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii wyniesie średnio 3 MW w jednej gminie - 2 MW z fotowoltaiki oraz minimum 1 MW z bioelektrowni. Według samorządowców energia pozyskiwana z tych instalacji będzie tańsza niż z tradycyjnych źródeł.

Burmistrz miasta i gminy Strzelin Dorota Pawnuk podkreśliła, że kierowana przez nią gmina od dłuższego czasu pracuje nad utworzeniem elektrowni fotowoltaicznej na terenie po byłej oczyszczalni ścieków. - Liczymy, że współpraca z innymi samorządami stworzy taką możliwość. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani tym tematem. Zdają sobie sprawę, że czysta energia przyniesie oszczędności, ale też przysłuży się środowisku - powiedziała burmistrz.

Zobacz także: Zobacz, co wpływa na cenę paliwa:

W gminie Domaniów elektrownia fotowoltaiczna ma powstać na obszarze ponad 4 ha. - Chcemy też instalować panele słoneczne na dachach budynków użyteczności publicznej, a z czasem wymieniać źródła ciepła w domach mieszkańców - powiedział Wojciech Głogulski, wójt gminy Domaniów.

Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączone z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków - w tym przypadku to gmina Strzelin.

Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich jest czwartym tego typu przedsięwzięciem na Dolnym Śląsku. Wcześniej zostały powołane klastry Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich oraz Izerski.

Efektem ich działania ma być - jak pisaliśmy już w money.pl - zmniejszenie rachunków za prąd nawet o 20 proc., a także zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Giny mogą też na tym zarobić.

oze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Seneka
4 lata temu
Jak słyszę , że dzięki instalacji fotowoltaicznej można zmniejszyć niską emisję to dostaję białej gorączki
m-53
5 lata temu
[QUOTE] moc energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii wyniesie średnio 3 MW [/QUOTE] Co to jest moc energii??? W jakich jednostkach to się wyraża???