Związkowcy chcą pakietu działań osłonowych dla nauczycieli, którzy w wyniku reformy oświaty są zagrożeni utratą pracy. Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa mówił, że wprowadzenie nowego systemu edukacji budzi niepokój pracowników oświaty, bo nakładają się niż demograficzny i likwidacja gimnazjów.
- Dotyczy to bardzo dużej grupy pracowniczej i chcielibyśmy, żeby w związku z tą sytuacją ministerstwo i rząd podjął działania osłonowe - mówi przewodniczący. Ryszard Proksa zaznacza, że nie wystarczy tłumaczenie Ministerstwa Edukacji, że jest niż demograficzny. - Wiemy też, że w takich sytuacjach, kiedy były restrukturyzacje w różnych gałęziach przemysłu rząd pochylał się nad pracownikami likwidowanych zakładów pracy - mówi Ryszard Proksa. .
Pakiet osłonowy dla nauczycieli, nad którym zastanawiają się związkowcy, miałby zawierać możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, odprawy dla nauczycieli i wydłużenie stanu nieczynnego.
Ryszard Proksa twierdzi, że nie przewidziano środków finansowych na wprowadzenie tak dużej reformy. - Będziemy apelować do pani minister i do rządu, żeby w okresie przejściowym zabezpieczyć jakieś środki, które spowodują, że nauczyciele nie będą musieli płacić najwyższej ceny - mówi przewodniczący.
Oświatowa "Solidarność" przygotowuje plan działań w związku ze zmianami w systemie oświaty.
O swoich propozycjach chce rozmawiać z minister edukacji narodowej Anną Zalewską i premier Beatą Szydło.