Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Paliwa blisko 5 zł za litr. Cena 4,99 zł coraz popularniejsza na stacjach

30
Podziel się:

Ceny paliw na stacjach ostatnio rosną i rosną. Poziom 5 zł za litr to już wkrótce prawdopodobnie nie będzie nic nadzwyczajnego - takie prognozy stawiają analitycy. Na razie zacznijmy przyzwyczajać się do ceny 4,99 zł.

Ceny powyżej 6 zł za litr były normą jeszcze w 2012 roku. Teraz wszystko wskazuje na to, że wrócimy powyżej 5 zł
Ceny powyżej 6 zł za litr były normą jeszcze w 2012 roku. Teraz wszystko wskazuje na to, że wrócimy powyżej 5 zł (Wlodzimierz Wasyluk)

Średnia cena najpopularniejszych paliw na krajowych stacjach wzrosła w tym tygodniu o pięć groszy na litrze. Za benzynę Pb95 trzeba było płacić średnio 4,89 zł a za olej napędowy 4,82 zł za litr.

Widzisz stację, na której cena dochodzi do 5 zł? Prześlij zdjęcie na dziejesie.wp.pl

- Wyraźnie zwiększyła się liczba stacji paliw, gdzie za benzynę i olej napędowy płacimy 4,99 zł za litr - podaje Rafał Zywert, analityk BM Reflex. - W pojedynczych lokalizacjach spotkamy również stacje z cenami powyżej 5 zł, nie wspominając już o stacjach przy autostradach czy głównych drogach ekspresowych, gdzie ceny paliw powyżej 5 zł zagościły na dobre już kilka tygodni temu - dodaje.

Dużo wolniej rośnie cena gazu LPG, bo poszła w górę średnio o 2 gr na litrze do 2,08 zł. W województwie śląskim nawet spadła o 3 gr.

Zobacz także: Zobacz też: Jeżdżenie na gaz jeszcze tańsze. Akcyza w dół

- Wzrosty cen paliw w kraju powinny póki co wyhamować - twierdzi Zywert. - W mijającym tygodniu hurtowe ceny benzyny i diesla pozostawały względnie stabilne, a rynek ropy naftowej konsoliduje się przy tegorocznych szczytach - ocenia.

Ceny ropy Brent w Londynie po ustanowieniu tegorocznego szczytu 75,50 dol. za baryłkę pod koniec kwietnia spadły potem do 72,60 dol., ale rynek jednak prze w górę. W piątek po południu ropa Brent przebiła poziom 74 dol. za baryłkę.

Notowania ropy Brent w ostatnim tygodniu (w dol. za baryłkę)

- Wsparciem dla rynku pozostają oczekiwania zerwania przez USA umowy nuklearnej z Iranem - podaje Zywert.

Z drugiej strony, coraz silniejszy jest dolar, co powinno osłabić notowania surowców. Nieoczekiwanie wzrosły też zapasy ropy w USA, co wskazuje nie tylko na wzrost produkcji, ale i spadek zużycia w gospodarce, która ropy wykorzystuje najwięcej na świecie.

W tygodniu kończącym się 27 kwietnia zapasy ropy w USA wzrosły 6,2 mln bbl do 436 mln bbl. O 33 tys. baryłek dziennie do 10,62 mln zwiększyła się produkcja ropy naftowej.

- Rosnące wydobycie ropy z łupków może wyraźnie zaburzyć sezonowy cykl zmiany zapasów ropy naftowej w USA.I jeśli USA, choć jest to mało prawdopodobne, zdecydowałyby się nagle na zmianę polityki wobec Iranu i utrzymanie zawieszenia sankcji wówczas ceny ropy mogą spaść o 5 do 10 dol za baryłkę - podaje Zywert.

giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
koparkowy
4 lata temu
Kiedy baryłka kosztowała 150 dolców paliwo kosztowało tyle samo co teraz. Teraz baryłka kosztuje 50 dolców i gdzie jest jakakolwiek relacja ? w PISie, są tak głodni i mają tylu kolesi że muszą obedrzeć wszystko do kości aby się szybko nachapać. Bo co będzie jak się ten syf rozpieprzy i przegrają wybory ? trzeba będzie wszystko oddać lub posiedzieć w ciupie. Z drugiej strony fajnie bo biedota pisowska nie będzie zadowolona kiedy jest skubana ze wsztstkich stron przez swych panów.
Karolina
4 lata temu
PIS-dzielcom i Morawieckiemu brakuje na "pińcet + "
juzek
4 lata temu
ino i mamy dobra zmiane brak pieniedzy w budzecie to trzeba zlupic i nagrody dac bo im potrzeba
a kuku
4 lata temu
Dobra zmiana ha ha ha
ery
4 lata temu
podnieście wysokość mandatów nie paliwa
...
Następna strona