Notowania

PiS zapewnia, że zwolnień kobiet w ciąży nie będzie. Krytycy nowego kodeksu pracy twierdzą co innego

"Prawo i Sprawiedliwość nie popierało i nie popiera zwalniania z pracy kobiet w ciąży.Nie zgodzimy się na to" - napisała na Twitterze rzeczniczka prasowa PiS, Beata Mazurek. Problemem jest jeden, drobny przepis.

Podziel się
Dodaj komentarz
(IMAGO STOCK)
Propozycja przewiduje, że ich zwolnienie będzie możliwe, choć pod pewnymi warunkami

"Prawo i Sprawiedliwość nie popierało i nie popiera zwalniania z pracy kobiet w ciąży. Nie zgodzimy się na to" - napisała na Twitterze rzeczniczka prasowa PiS, Beata Mazurek. Problemem jest jeden zapis.

Chodzi o paragraf szósty w proponowanym kodeksie pracy. Mówi on, że "Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi (...) jest dopuszczalne u pracodawców zatrudniających nie więcej niż 10 pracowników po uprzednim wykazaniu przez pracodawcę, że przyczyna wypowiedzenia nie dotyczy pracownika i uzyskaniu zgody na wypowiedzenie umowy o pracę reprezentującej pracownika organizacji związkowej albo właściwego okręgowego inspektora pracy na wypowiedzenie umowy o pracę".

Pracownikami, o których mowa na początku tego paragrafu, są właśnie kobiety w ciąży. Jak widać, propozycja przewiduje, że ich zwolnienie będzie możliwe, choć pod pewnymi warunkami. Istotne jest tu, że zapis dotyczy małych firm (do 10 pracowników), a w obronie zwalnianej kobiety mogą stanąć związki zawodowe lub inspekcja pracy.

Nad nowym Kodeksem Pracy pracuje komisja kodyfikacyjna, której przewodniczącym jest wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Zespół pracuje już kilkanaście miesięcy. Nowe prawo ma odpowiadać na wyzwania obecnego rynku pracy. Obowiązujący Kodeks Pracy został uchwalony w 1974 r.

Nowy kodeks pracy. OPZZ ostrzega przed nowymi rodzajami umów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kodeks pracy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2018

SzokJak widać za 500 można w Polsce zrobić wszystko. Wprowadzić dyktaturę, sponiewierać Konstytucję, zaorać sądy, zrobić ukrainizację, wprowadzić … Czytaj całość

27-03-2018

BeaCiekawe, w jakiej małej firmie są związki zawodowe? Osobiście nie znam takiej, więc kobiety w ciąży w ogóle nie będą chronione

26-03-2018

HytmenPrzedszkolanka marszałkiem sejmu. Tacy ludzie decydują o naszym jutrze. Tempa i wierna żołnierz prezesa.

Rozwiń komentarze (68)