Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKB Polski. W 2050 roku będziemy najszybciej rozwijającym się krajem Europy

0
Podziel się

Pod względem realnego wzrostu PKB znacznie wyprzedzimy takie potęgi jak Niemcy i Rosja.

PKB Polski. W 2050 roku będziemy najszybciej rozwijającym się krajem Europy
(Andrzej Wawok / Reporter)
bDYpJAXV

2,7 proc. rocznie - o tyle będzie wynosiła średnia stopa realnego wzrostu polskiego PKB w ciągu najbliższych 35 lat. W 2050 roku będziemy pod tym względem zajmowali pierwsze miejsce w Europie, sporo przed takimi potęgami, jak Niemcy i Rosja - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej PwC. Biorąc pod uwagę cały świat, najszybciej rozwijały się będą Nigeria, Wietnam i Bangladesz.

Polska gospodarka będzie rosła szczególnie szybko w ciągu najbliższych pięciu lat. PwC prognozuje, że wzrost naszego PKB będzie wynosił w tym czasie średnio 3,4 proc. rocznie. Od 2021 do 2040 roku tempo spadnie do średnio 2,8 proc., zaś w latach 2041 - 2050 zwolni do około dwóch proc. rocznie.

Taki scenariusz rozwoju wynika wprost z obecnej kondycji naszej gospodarki. Dziś działające w Polsce firmy są w trakcie procesu zmiany modelu produkcji. Do niedawna bowiem działający u nas producenci nastawiali się na wykorzystanie siły roboczej przy niewielkim użyciu technologii, teraz punkt ciężkości przechyla się w stronę średniego wykorzystania technologii i montażu produktów zaawansowanych technologicznie - tłumaczy Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

bDYpJAXX

- _ To powinno wystarczyć do zapewniania stosunkowo dynamicznego tempa wzrostu w perspektywie pięciu-siedmiu lat. Potem jednak te proste rezerwy się wyczerpią _ - wyjaśnia Walewski. - _ Dlatego polskie przedsiębiorstwa z sektorów intensywnie wykorzystujących technologie muszą przesunąć się wyżej w łańcuchu tworzenia wartości produktów. A jedynym sposobem osiągnięcia tego celu są wyższe nakłady inwestycyjne na badania, rozwój i innowacje _ - dodaje ekonomista.

Walewski zaznacza też, że jedyną drogą na stały, szybki rozwój i dopływ pieniędzy na inwestycje jest "wyhodowanie" polskich graczy, którzy będą liczyć się na światowych rynkach, a ośrodki badawcze, najważniejsze biura i działy będą utrzymywać w Polsce.

Rekordziści przekroczą pięć procent

W sumie z uśrednionym 2,7-proc. wzrostem uplasujemy się w 2050 roku znacznie wyżej niż Niemcy czy Rosja. Według prognoz PwC mają one w ciągu najbliższych 35 lat rozwijać się w tempie - odpowiednio - 1,6 i 2,1 proc.

Polski wynik, choć imponujący w Europie, nie może się równać z prognozowanym rozwojem rekordzistów. Według PwC, najszybciej rozwijającymi się gospodarkami będą Nigeria (5,4 proc.), Wietnam (5,3 proc.) i Bangladesz (5,1 proc.). Za nimi zaś, z rozwojem na poziomie 4,9 proc., uplasują się Indie.

bDYpJAYd

Jak podaje PwC, te ostatnie do 2050 roku będą mogły rywalizować ze Stanami Zjednoczonymi o drugie miejsce w globalnych rankingach wartości PKB w poszczególnych krajach. Stany bowiem w okolicach 2028 roku zostaną wyprzedzone pod tym względem przez Chiny.

PwC prognozuje też, że Wielka Brytania i Francja już w 2020 roku mogą zniknąć z pierwszej dziesiątki największych gospodarek, wyparte przez Indonezję, Brazylię i Meksyk. Jeśli Indonezja utrzyma prowzrostową politykę, do roku 2050 może być już numerem 4 na świecie.

PwC zawarło swoje prognozy w opublikowanym we wtorek raporcie _ Świat w 2050 roku: Czy przesunięcie w układzie sił światowych gospodarek będzie się utrzymywało? _

Czytaj więcej w Money.pl

bDYpJAYe

? Indonezja, Brazylia i Meksyk posiadają potencjał aby do roku 2030 prześcignąć gospodarkę Wielkiej Brytanii i Francji pod względem wielkości, przy czym do roku 2050 Indonezja może nawet osiągnąć 4. pozycję w rankingach światowych, jeśli utrzyma prowzrostową politykę.

bDYpJAYy
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)