Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
7 mld zł więcej w budżecie z likwidacji szarej strefy paliw. PKN Orlen podsumowuje

7 mld zł więcej w budżecie z likwidacji szarej strefy paliw. PKN Orlen podsumowuje

Orlen poprawia wyniki dzięki wzrostowi sprzedaży. Korzysta też budżet Fot. Renata Dąbrowska/Agencja Gazeta
Orlen poprawia wyniki dzięki wzrostowi sprzedaży. Korzysta też budżet

Orlen szacuje, że z szarej strefy w latach 2014-2015 pochodził co piąty litr paliwa. Dzięki jej ograniczeniu rosną zyski i sprzedaż paliw na stacjach koncernu.

Wpływy do budżetu państwa z tytułu sprzedaży realizowanej przez PKN Orlen wzrosły w 2017 r. o ponad 25 proc., czyli o ok. 7 mld zł, w porównaniu z 2015 rokiem.

- To pokazuje jak wymierne efekty dają wdrożone i skutecznie egzekwowane przepisy mające na celu wyeliminowanie szarej strefy. W tym czasie stawki podatków związanych ze sprzedażą paliw nie uległy żadnej istotnej zmianie - podaje spółka. Zwraca uwagę na wprowadzony w 2016 r. tzw. pakiet paliwowy.

Pomijając efekt wzrostu gospodarczego PKN Orlen szacuje, że dzięki skutecznej walce z szarą strefą legalny rynek oleju napędowego powiększył się o około 30 proc., co było jednym z głównych czynników pozytywnie wpływających na wyniki finansowe GK Orlen w okresie ostatnich dwóch lat. Przełożyło się także bezpośrednio na wzrost wpływów do budżetu państwa.

Zobacz też: W 2019 ceny paliw wzrosną. "Nie ma możliwości, żeby koncerny nowy podatek wzięły na siebie"

- Tylko w ciągu sześciu miesięcy tego roku PKN Orlen wpłacił do budżetu państwa blisko 17 mld zł w związku ze sprzedażą paliw. Tak znacząca kwota tylko po pierwszym półroczu to efekt uszczelnienia szarej strefy w obrocie paliwami - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Rosnący udział szarej strefy w rynku paliw był jednym z kluczowych problemów ich producentów w ostatnich latach - ocenia spółka. W latach 2012-2016 nie było żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak niski poziom konsumpcji, jaki był oficjalnie raportowany - wskazano w materiale.

"Porównanie trendu konsumpcji pomiędzy latami 2011 i 2017 wskazuje, że faktyczna konsumpcja ON w latach 2012-2016 musiała być zdecydowanie wyższa. To oznacza, że szara strefa w szczytowym okresie tj. latach 2014-2015 prawdopodobnie przekraczała 3 mln ton tj. ponad 20 proc. rynku" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
xx
2018-10-14 12:49
W związku z podsieniem cen paliw przez pis wzrosły również dochody z VAT.
xx
2018-10-14 12:49
W związku z podsieniem cen paliw przez pis wzrosły również dochody z VAT.
xx
2018-10-14 12:49
W związku z podsieniem cen paliw przez pis wzrosły również dochody z VAT.
Pokaż wszystkie komentarze (13)