Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PKO BP ważnym elementem strategii biznesowej państwa. Tak uznał wicepremier

PKO BP ważnym elementem strategii biznesowej państwa. Tak uznał wicepremier

Fot. Bartosz Wawryszuk

Przejąłem kontrolę nad bankiem PKO BP ze względu na to, że jest to ważny element strategii biznesowej państwa - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Dodaje, że inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli i MŚP.

Morawiecki pytany w środę o to, czy w związku z przejęciem nadzoru nad PKO BP przez jego resort, planuje jakieś zmiany np. w zarządzie, strategii, odparł: Generalnie to od zmian jest rada nadzorcza, więc to ich trzeba pytać.

- Rada nadzorcza została ostatnio zmieniona i przygląda się temu, jak funkcjonuje ten bank, a ja przyjąłem pod opiekę, czy przejąłem kontrolę nad bankiem ze względu na to, że jest to nieprawdopodobnie ważny horyzontalny element strategii biznesowej państwa, z ponad 1,5 tys. placówek - tłumaczył Morawiecki.

- Czyli jeśli będziemy chcieli robić jakieś programy dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy programy mieszkaniowe, to BGK ani inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli, dotarcia do małej i średniej firmy w miasteczku gminnym, powiatowym itd. PKO BP jest kluczowe ze swoją bazą 8-9 mln klientów i ze swoim bardzo szerokim zasięgiem dotarcia w całej Polsce po to, żeby wzmacniać nasze programy rozwojowe - powiedział wicepremier.

Pytany o to, czy planowana przez bank podwyżka opłat od maja powinna być zatrzymana, czy złagodzona, zaznaczył, że prowizje na jednego klienta w banku PKO BP spadają.

- Oglądałem ostatnio informacje na temat tego, ile jest prowizji na jednego klienta i prowizje, na co inwestorzy mogą ubolewać, spadają na jednego klienta w banku PKO BP, czyli w tabeli opłat i prowizji są opłaty, które idą do góry i one zwykle mają bardzo dużo publicity, skupiają bardzo dużo uwagi i są opłaty, które idą w dół. Bierzemy wszystkie opłaty i prowizje, dzielimy przez liczbę klientów i kwartał po kwartale przez ostatnie dwa lata te opłaty i prowizje spadają - podkreślił Morawiecki.

Dopytywany, czy więc nie będzie naciskał na zmianę, jeśli chodzi o majowe podwyżki opłat, odparł: To nie jest zadanie dla ministerstwa, to jest zadanie dla zarządu banku, oczywiście w korelacji z rynkiem.

W styczniu bank poinformował, że planuje zmiany w taryfie prowizji i opłat, które mają wejść w życie 1 maja. Minister skarbu Dawid Jackiewicz ocenił wówczas, że sposób komunikowania się ze strony władz banku pozostawia wiele do życzenia, a uzasadnienie dla tego typu podwyżek powinno być wcześniej zakomunikowane opinii publicznej, klientom, a być może również akcjonariuszom.

W lutym walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP wprowadziło zmiany w statucie banku, zaproponowane przez MSP; odwołano też sześcioro członków rady nadzorczej banku i wybrano siedmiu. W lutym prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło wskazywał, że PKO BP nie dokonał żadnej zmiany marż kredytowych, a od 2010 r. wielkość prowizji i opłat pobieranych przez bank na jednego klienta zmniejsza się. Zaznaczył, że jego bank od kilku lat co roku dokonuje zmian w tabeli opłat i prowizji.

We wtorek rząd przyjął, związany z powołaniem Polskiego Funduszu Rozwoju, projekt noweli, wskutek którego PKO BP trafi pod nadzór ministra rozwoju.

Zobacz także: Jak banki omijają podatek bankowy?

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jan nr. 2
148.81.193.* 2016-03-17 16:27
Jak wyciąg z konta w PKO BP przynosił listonosz, to miałem go 2 dni po nadaniu, ok. 8-go każdego miesiąca. Obecnie wyciągi z konta roznosi prywatna firma, wysługując się emerytami. Dziś, 17 marca i jeszcze nie mam wyciągu. Sprawdzając datę nadania, to taki wyciąg wędruje ok. 10 dni. Zdarzało się, że wyciągi były roznoszone po godz. 19.00, albo w niedzielę. Szukając oszczędności, PKO BP zrezygnowało z Poczty Polskiej, na rzecz prywatnej firmy. Nie życzę sobie, by postronne osoby miały wgląd w moje konto. Gdy sytuacja nie ulegnie poprawie, złożę oficjalną skargę w banku.
ja1
95.40.113.* 2016-03-17 15:10
Czas zmienić bank........w glowie się nie mieści ,że Państwo chce interweniować w nasze oszczedności.
Luka50
79.191.58.* 2016-03-17 10:11
Najwiēkszy syf.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zobacz więcej komentarzy (6)