Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płaca minimalna w Polsce powinna wzrosnąć do 1800 złotych brutto

0
Podziel się:

Ta kwota byłaby rozsądnym kompromisem między oczekiwaniami pracowników a możliwościami małych polskich firm - twierdzi ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Płaca minimalna w Polsce powinna wzrosnąć do 1800 złotych brutto
(Bartosz Krupa/East News)

Płaca minimalna w wysokości 1800 zł brutto w przyszłym roku byłaby rozsądnym kompromisem między oczekiwaniami pracowników a możliwościami małych polskich firm - poinformował w przesłanym w czwartek komentarzu ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

- W dużych miastach i dużych firmach do zaakceptowania byłaby nawet większa podwyżka. W małych firmach, w szczególności działających w biednych regionach, wynagrodzenie minimalne powyżej 1800 złotych może spowodować zwolnienia pracowników o niskich kwalifikacjach - uważa Mordasewicz.

Jak dodał, związkowcy chcieliby, aby minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w przyszłym roku z 1750 do przynajmniej 1880 złotych.

W poniedziałek związkowcy przedstawili swoją propozycję dotyczącą podwyżek wynagrodzeń w 2016 r. Ich zdaniem wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2016 r. wynieść nie mniej niż 5,9 proc., w budżetówce minimum 10,5 proc., a minimalne wynagrodzenie za pracę powinno zwiększyć się o przynajmniej 7,4 proc. Tak uważają: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

A może w Polsce powinna być minimalna stawka godzinowa? Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jak wskazali związkowcy, jest to ich odpowiedź na przedstawione przez rząd, prognozowane wskaźniki makroekonomiczne będące podstawą do przygotowania budżetu państwa na 2016 r.

- Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2015 r. zwiększony o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2015 - napisali związkowcy w komunikacie.

Zgodnie z przyjętym przez rząd w kwietniu br. dokumentem: "Program konwergencji. Aktualizacja 2015", polska gospodarka ma rozwijać się w 2016 r. w tempie 3,8 proc., deficyt sektora finansów publicznych ma spaść z 2,7 proc. PKB w tym roku, do 2,3 proc. PKB. W dokumencie wskazano, że bezrobocie ma wynieść 7,6 proc., a średnioroczna inflacja 1,7 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)