Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płaca minimalna. Związkowcy licytują się z rządem przed posiedzeniem Rady Dialogu Społecznego

23
Podziel się:

2383 zł - tyle powinna w przyszłym roku wynosić płaca minimalna według OPZZ. "Solidarność" żąda mniej: 2278,5 zł. Rząd zaś przyjął kwotę 2220 zł. Wysokość płacy minimalnej musi jeszcze zaopiniować Rada Dialogu Społecznego, ale jej stanowisko nie jest wiążące.

Lider "S" Piotr Duda i minister pracy Elżbieta Rafalską razem przy okazji wprowadzania zakazu handlu w niektóre niedziele.
Lider "S" Piotr Duda i minister pracy Elżbieta Rafalską razem przy okazji wprowadzania zakazu handlu w niektóre niedziele. (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Trwa spór o minimalne wynagrodzenie w Polsce. 2383 zł - tyle powinno wynosić według OPZZ. "Solidarność" żąda mniej: 2278,5 zł. Rząd stawia na kwotę 2220 zł.
Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła propozycję podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. do 2220 zł, a stawki godzinowej do 14,50 zł. Jest to kwota niższa niż pierwotnie planowało ministerstwo pracy (2250 zł), bo spotkało się z oporem ze strony resortu finansów. - Są rozbieżności - tak krótko komentowała sytuację minister pracy Elżbieta Rafalska.

Zobacz: Podniesienie płacy minimalnej. "Czyste szkodnictwo"

Decyzja rządu nie podoba się związkowcom. - Jest nie do przyjęcia - oświadczył lider NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, cytowany przez PAP. Związek uważa, że wzrost minimalnego wynagrodzenia powinien wynosić nie mniej niż 8,5 proc., co daje kwotę 2278,5 zł. Minimalna stawka godzinowa wyniosłaby wtedy 14,86 zł.

- Jesteśmy rozczarowani i będziemy tę propozycję kontestować - mówił również w wypowiedzi dla PAP ekspert OPZZ Piotr Szumlewicz. OPZZ postuluje wzrost na poziomie 13,5 proc. (2383 zł; stawka godzinowa - 15,50 zł).

Z kolei jedna z organizacji reprezentujących przedsiębiorców - Pracodawcy RP - szacowała, że płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku do 2217 zł.

Do 15 czerwca rząd ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Strona społeczna musi ją zaopiniować. Jeśli jednak nie będzie konsensusu, nie ma to żadnych konsekwencji dla rządu, który wówczas może ustalić kwotę płacy minimalnej, wydając odpowiednie rozporządzenie.

Rada Dialogu Społecznego to forum służące negocjacjom między stroną rządową, reprezentacją pracodawców i przedstawicielami organizacji pracowniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
sprawiedliwy
6 lat temu
A może tak wezmą sobie minimalną place politycy i będą budować majątki , gdyby w naszym kraju była sprawiedliwość i równość to robotnik powinien zarabiać 5 tysięcy bo jest to osoba produkcyjna ,a nasi nie użyteczni politycy po 10 tysięcy i to powinno wystarczyć ,ale w naszym kraju tylko dobrze opłacani są politycy prezesi i reszta rządu ,namawialiście ludzi na zmianę ustroju na uczciwszy sprawiedliwszy ,a stał się zakłamany ,oszukańczy gdzie tylko cierpi na tym biedny lud ,a nasza władza dorabia się majątków kosztem własnego narodu ciężką pracą żenada
andrew
6 lat temu
zwiazkowcy to najwieksze szkodniki wiele wartosciowych zakladow poszlo z dymem za ich chciwosc i pazernosc
ZK590
6 lat temu
Płaca w Polsce powinna być negocjowana w EURO. Czas skończyć ze śmiesznymi kwotami 2200 czy 2250 złotych. To jest urągające i ubliżające dla polskich obywateli.
Gość
6 lat temu
W Polsce jest ogólnie bieda i nędza. 14 lat w UE to jest wstyd
Rerer
6 lat temu
Jak mamy gonić zachód gdy 70% społeczeństwa zarabia minimalna lub jej okolicach, a sporo ludzi poniżej minimalnej. A minimalna wzrasta co roku o 100 czy 150zł, przecież to jest śmieszne ceny produkcji i ceny w sklepach mamy jak w Niemczech a jaka jest tam minimalna każdy wie, a jak nie to wystarczy poszukać w odpowiednich statystykach. W byle fast foodzie w Niemczech minimalna Gadzinowski jest kilka razy większa niż w Polsce.
...
Następna strona