Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

LOT-owi grozi kolejna kara. PIP zgłasza sprawę do sądu

5
Podziel się:

PIP może ponownie ukarać PLL LOT. Za naruszenie przepisów dotyczących pracowników. Inspektorzy pracy skierowali do sądu wniosek o ukaranie spółki LOT Crew, należącej do polskiego przewoźnika.

Kolejna kara grozi PLL LOT. Jest wniosek do sądu
Kolejna kara grozi PLL LOT. Jest wniosek do sądu (Wojciech Strozyk/Reporter)

Państwowa Inspekcja Pracy może ponownie ukarać PLL LOT. Chodzi o naruszenie przepisów dotyczących pracowników przez spółkę-córkę polskiego przewoźnika. Inspektorzy skierowali sprawę do sądu.

A konkretnie o prowadzenie pośrednictwa pracy bez stosownego wpisu do rejestru agencji zatrudnienia. Jak informuje RMF FM, inspektorzy pracy skierowali w tej sprawie wniosek do sądu karnego. Chcą ukarania spółki LOT Crew. To firma należąca do narodowego przewoźnika.

LOT Crew za brak takiego wpisu do rejestru grozi kara grzywny. Mowa o 10 tys. zł. W trakcie kontroli inspektorzy przeanalizowali losowo wybrane umowy pracowników zatrudnionych w spółce i stwierdzili, że nie ma żadnej różnicy między stewardesami i członkami personelu lotniczego, którzy pracują w PLL LOT na podstawie umowy o pracę i osobami, które robią to na podstawie umów z firmą LOT Crew.

Inspekcja pracy zaleciła przewoźnikowi zatrudnianie wszystkich osób na podstawie umowy o pracę podkreślając, że zmiana takich umów - z cywilno-prawnych na etaty - może odbyć się przymusowo tylko na podstawie wyroku sądu pracy – informuje RMF FM.

Zobacz także: Zobacz też: Stewardessa zwolniona z LOT: "Samoloty na lotach krajowych są brudne"

Wcześniej Państwowa Inspekcja Pracy nałożyła grzywnę na zarząd PLL LOT. Za zwolnienie dyscyplinarne szefowej związku zawodowego personelu pokładowego Moniki Żelazik. W tej sprawie również skierowano wniosek do sądu.

"Państwowa Inspekcja Pracy wydała pismo, w którym potwierdza informacje o nieprawidłowościach w Polskich Liniach Lotniczych LOT, o których od wielu miesięcy mówią związki zawodowe działające w firmie i Rada OPZZ województwa mazowieckiego" - pisze Piotr Szumlewicz, przewodniczący Rady OPZZ województwa mazowieckiego.

- Spółki skarbu państwa mają wieloletnią tradycję zwalniania związkowców. Z LOT spotkam się w sądzie - mówiła money.pl w czerwcu Żelazik, po tym, jak została dyscyplinarnie zwolniona. Wyjaśniła, że o zwolnieniu dowiedziała się od przedstawicieli działu kadr.

Za zwolnienie Żelazik PIP nałożyła na zarząd PLL LOT najniższą z możliwych karę 1 tys. zł grzywny. Mimo to zarząd spółki od decyzji postanowił się odwołać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
KK
6 lat temu
Kilka suchych faktów zebranych z internetu: - Piloci w LOT zarabiają nawet po 40 tys pln brutto miesięcznie - Stewardessy w LOT zarabiają od 10 - 12 tys pln brutto miesięcznie - pracują maksimum 65 godzin miesięcznie - związkowcy ogłosili i realizują strajk włoski który jest pewnie główna przyczyna opóźnień - i teaz uwaga: socjalistyczna organizacja związkowa OPZZ i Zandberg i Ikonowicz obrońcy najuboższych stają murem w obronie bogaczy i ich przywilejów?? Pytam się jeszcze raz: O CO W TYM WSZYSTKIM CHODZI ???? Kogo OPZZreprezentuje - lud pracujący miast i wsi, czy najlepiej zarabiających, elity elit ???? Związkowcy zwariowali.
ja
6 lat temu
państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – ciepłe posadki i wysokie zarobki dla kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce „Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize”. Niedawno opisany w niej system pozwolił zarobić ponad 20 procent i uchronił przed ostatnimi spadkami.
plus
6 lat temu
oplata emisyjna nie odbije sie na nas. to beda pokrywaly paliwowe korporacje, a nie ludzie. przeciez to nie przez to podrozalo paliwo tylko przez arabow i zydow
2kbb
6 lat temu
To niesamowite jak lewactwo i postkomuna potrafi walczyć z jedną z wyjątkowych rozwijających się spółek która identyfikowana jest z obecnym rządem... Tylko dlatego że się rozwija i jest kluczową częścią przyszłego projektu CPK stając się konkurencją dla Berlina Wiednia i Pragi tak jest niszczona... TO nieprawdopodobne jaka mafia i agentura nowych czasów została stworzona w postkomunistycznej Polsce po 89 roku....
INSIDER
6 lat temu
Z tego co czytam, Liderka związku zawodowego została zwolniona bo nawoływała pracowników LOT żeby przyjść na protest z koktajlami mołotowa. W lotnictwie coś takiego jest niedopuszczalne. W USA gdyby na lotnisku ktoś krzyknął ze ma na sobie pas Szachida zostałby natychmiast zastrzelony zanim zdążyłby powiedzieć że żartował. Zarząd zadziałał zgodnie z procedurami - bezpieczeństwo jest najważniejsze i nienegocjowalne. Widać ze działają profesjonalnie. Teraz niech sąd decyduje czy do takich rzeczy w lotnictwie wolno nawoływać czy nie. Jeśli uzna że wolno, to ją przywróci do pracy, ale weźmie też na swoje barki wielką odpowiedzialność