Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO: złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce dla wojska

0
Podziel się

- Platforma Obywatelska zapowiedziała, złożenie w piątek w Sejmie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce dla wojska. Szef klubu PO Sławomir Neumann ocenił, że czwartkowa debata w Sejmie nad informacją ws. działań rządu w tej sprawie, nie przyniosła żadnych odpowiedzi.

PO: złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce dla wojska
(REPORTER)
bDociGkB

Neumann przypomniał, że debata ws. odwołanego przetargu na śmigłowce bojowe dla polskiej armii oraz zakupu bez żadnych procedur śmigłowców Black Hawk - odbyła się na wniosek Platformy.

- Chcieliśmy się dowiedzieć na jakiej podstawie pierwszy przetarg został wyrzucony do kosza i zrezygnowano z zakupu śmigłowców Caracal wybranych w przetargu a jednocześnie zrezygnowano z inwestycji w polskie miejsca pracy, inwestycji w polskie zakłady zbrojeniowe w Łodzi - podkreślił poseł PO. Dodał, że Platforma pytała także o związki Macierewicza z amerykańskim lobbystą Alfonse D'Amato.

"Te wszystkie pytania zostały bez odpowiedzi, tak samo jak pytanie o to, kiedy polska armia otrzyma śmigłowce bojowe, kiedy polscy żołnierze i lotnicy będą mogli korzystać z bezpiecznych, uzbrojonych śmigłowców. Wszystko to zostało dzisiaj bez odpowiedzi" - podkreślił Neumann. Jak dodał, PO liczyła, że "uda się uzyskać jakąkolwiek chociaż namiastkę informacji" od szefa MON, poza "chaotycznymi wypowiedziami i atakiem na opozycję". "Nic nowego w tej sprawie nie zostało wyjaśnione" - zaznaczył.

bDociGkD

Neumann zapowiedział, że w piątek rano PO złoży wniosek o powołanie komisji śledczej do wyjaśnienia "wszystkich wątpliwości, pytań narosłych już i bardzo intrygujących opinię publiczną". "Tych różnych niejasnych kontaktów ministra Macierewicza w tej sprawie jest tyle, że uważamy, że komisja śledcza jest jedynym miejscem, które może wyjaśnić te kwestię" - podkreślił poseł.

Zapewnił, że komisja śledcza powstanie "prędzej, czy później". "Jeśli ktoś myśli, że w tym szaleństwie, które proponuje minister obrony narodowej będzie można przejść do porządku dziennego, to się myli" - zaznaczył polityk. Dodał, że jeśli PiS nie powoła komisji w tej kadencji, to "ona powstanie w przyszłej". "Nie będzie pobłażania dla takich działań, to jest sprawa dla prokuratury" - mówił Neumann.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy - rozpoczęte we wrześniu 2015 r. - za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Podpisanie umowy offsetowej było warunkiem zawarcia kontraktu na śmigłowce.

W ubiegłym tygodniu w Mielcu Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. We wtorek MON zapowiedziało nowe postępowanie w sprawie zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. Według resortu będą w nim mogły uczestniczyć wszystkie trzy podmioty, które brały udział w przetargu.

bDociGkJ
bDociGle
Źródło:
KOMENTARZE
(0)