Notowania

podatek handlowy
18.10.2016 06:45

Rząd zajmie się znowu podatkiem handlowym

Minister rozwoju i finansów proponuje, aby przepisy ustawy były stosowane od przychodów ze sprzedaży osiągniętych od 1 stycznia 2018 r. Według resortu finansów, 2017 rok powinien być okresem wystarczającym dla Komisji Europejskiej, aby mogła ona wydać decyzję w sprawie ustawy o podatku detalicznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Hukalo/Eastnews)

Rząd ma się zająć we wtorek projektem noweli ustawy o podatku handlowym. Pobór daniny ma być zawieszony do końca przyszłego roku.

W tym projekcie, minister rozwoju i finansów proponuje, aby przepisy ustawy były stosowane od przychodów ze sprzedaży osiągniętych od 1 stycznia 2018 roku. Według resortu finansów, 2017 rok powinien być okresem wystarczającym dla Komisji Europejskiej, aby mogła ona wydać decyzję w sprawie ustawy o podatku detalicznym. W tej chwili obowiązywanie podatku zostało zawieszone na mocy rozporządzenia, które jest rozwiązaniem tymczasowym.

Podatek handlowy w Polsce zakwestionowała Komisja Europejska. Wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. W wydanym uzasadnieniu napisano, że istnieje obawa, iż progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Podatek handlowy zaczął obowiązywać 1 września, po raz pierwszy powinien być płacony do 25 października.

W porządku obrad jest też projekt Prawa wodnego. Zakłada on utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie". Będzie ono zarządzało w imieniu skarbu państwa wszystkimi wodami publicznymi. Zadaniem nowej instytucji będzie też przejrzyste finansowanie inwestycji w gospodarce wodnej oraz sprawne pozyskiwanie środków finansowych na te inwestycje, w tym - pozabudżetowych. Opłatami za pobór wody mają być objęci między innymi rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy do swojej produkcji wykorzystują duże ilości wody.

Rząd ma się również zająć projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Zmiany mają zapewnić szybsze uruchamianie unijnych środków oraz prawidłowe wdrażanie działań w ramach tego programu.

Tagi: podatek handlowy, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2016

inzRNIE DLA PISu!

18-10-2016

witoPodwyższają podatki, tworzą regulacje, przez co rosną ceny, rośnie bezrobocie i szara strefa, ulgi zabierają. Firmy padają, ludzie tracą pracę, … Czytaj całość

18-10-2016

asdvsdfvdfpobożna komuna miała walczyc z zachodnimi korpo i bankami . tfu obludnicy za wykorzystywanie krzyża skonczycie gorzej niz wasz guru kartofel 2

Rozwiń komentarze (6)