Notowania

handel detaliczny
17.11.2016 16:01

Podatek handlowy razem z CIT? Kowalczyk: to nie wydaje się możliwe

Chodzi o koncepcję podatku z jednolitą stawką, który byłby zaliczany w CIT jako bezzwrotna zaliczka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)

Propozycje ujęcia podatku od handlu detalicznego jako np. bezzwrotnej zaliczki na CIT nie wydają się możliwe do wprowadzenia, uważa szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

- Jeśli chodzi o różne propozycje, które się rodzą w Ministerstwie Finansów to sądzę, że będą źle odebrane przez handlowców i nie bardzo widzę możliwość ich wprowadzenia - powiedział Kowalczyk dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590 w Rzeszowie.

Chodzi o koncepcję podatku z jednolitą stawką, który byłby zaliczany w CIT jako bezzwrotna zaliczka.

- Rozmawiałem z handlowcami na początku roku. Oni takiego podatku by się obawiali - wyjaśnił minister.

- Idealnie byłoby wygrać spór z Komisją Europejską - podsumował Kowalczyk.

Na początku listopada na posiedzeniu parlamentarnego Zespołu ds. Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przedstawiono pomysł, według którego podatek handlowy miałby zostać włączony w rozliczenia PIT lub CIT.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Jak informowała, jej obawy wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów, co przedsiębiorstwom o niskich przychodach da selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa. Rząd zawiesił stosowanie tego podatku.

Premier Beata Szydło zapowiedziała później, że rząd zaskarży decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą wszczęcia szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, ale też przygotuje nowy projekt ustawy w tej sprawie.

Tagi: handel detaliczny, giełda, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2016

jaWysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób. Ludzie muszą zrozumieć, że … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)