Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
26.09.2016 15:57

Coraz więcej podatników w Krakowie. Dodatkowe 36 mln wystarczy na budowę 4 szkół

Kiedy w 2011 r. po raz pierwszy zorganizowano kampanię, podatki w Krakowie płaciło ok. 569 tys. osób. Dziś podatników jest ponad 600 tys. (w ciągu pięciu lat przybyło ich ponad 34 tys.).

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

17,5 tys. nowych podatników i 35,8 dodatkowych milionów w budżecie - to efekty kampanii "Płać podatki w Krakowie" za rok 2015. "Ta akcja przynosi efekty dzięki wytrwałości" - mówił w poniedziałek przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Kośmider przypomniał, że kiedy w 2011 r. po raz pierwszy zorganizowano kampanię, podatki w Krakowie płaciło ok. 569 tys. osób. Dziś podatników jest ponad 600 tys. (w ciągu pięciu lat przybyło ich ponad 34 tys.). Najbardziej imponujący wzrost nastąpił w ostatnim roku - w Krakowie płaci podatki o 17 tys. 551 osób więcej, choć uwzględniając liczbę zgonów, jest ich realnie więcej o ponad 10 tys.

- Chciałem podziękować mieszkańcom, bo to oni zdecydowali, że chcą w Krakowie płacić podatki - mówił na konferencji prasowej Kośmider. Średnia kwota wpływająca od jednego podatnika to 2 tys. 40 zł. Dodatkowe prawie 36 mln w budżecie może się przełożyć na budowę 3-4 szkół, 5-6 przedszkoli lub zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów i tramwajów.

Władze miasta przy okazji tej kampanii od kilku lat zapowiadają wprowadzenie Krakowskiej Karty Mieszkańca, której posiadacze w zamian za płacenie podatków do kasy miasta mieliby zniżki na usługi miejskie, np. komunikację i bilety wstępu do niektórych instytucji kultury. Być może taka karta zacznie funkcjonować już w 2017 r. Obecnie trwa ustalanie sposobu weryfikacji uprawnień do zniżek oraz szaty graficznej samej karty. Konieczne będą także uchwały Rady Miasta w tej sprawie.

- Krakowska Karta Mieszkańca powinna być czymś w rodzaju karty lojalnościowej wobec miasta - mówił w poniedziałek zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig. Zaznaczył, że w prawie nie ma wyraźnej legitymacji dla gmin do ustanowienia takiej karty. - Chcemy wykorzystać funkcjonalność istniejącej do tej pory Krakowskiej Karty Miejskiej - dodał.

Operatorem Krakowskiej Karty Mieszkańca byłoby MPK, które oszacowało, że koszt jej obsługi w pierwszym roku wyniósłby 3,5 mln zł, a w kolejnych latach 1 mln 150 tys. zł. - Karta Mieszkańca będzie w pierwszej kolejności dawała możliwość korzystania z niższych cen biletów miesięcznych na komunikację. Planujemy, że dla osób, które nie będą miały tej karty, bilety te będą droższe o ok. 20 proc. Chcemy do tej karty dołączyć także inne świadczenia, trwają na ten temat rozmowy z instytucjami kultury - mówił Kulig.

Tagi: gospodarka, samorząd, pap, podatki, kampania, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2016

karolszkol to mamy za duzo ale miejsc pracy brakuje ,tylko zeby place byly tak jak w unji a nie jak na ukrainie to jest zadanie rzadu ,zmiejszyc ilosc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)