Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Rząd chce wprowadzić nowy podatek. 300 zł miesięcznie za pracownika sezonowego

109
Podziel się

Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego - takie ma być założenie ustawy, której projekt rząd przyjmie do końca tego roku - mówi Henryk Kowalczyk, który koordynuje prace nad projektem. Podatek ma działać już w przyszłorocznym sezonie letnim.

Premier Beata Szydło i Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów
Premier Beata Szydło i Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów (STANISLAW KOWALCZUK/East News)
bDaveGKZ

Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego - takie ma być założenie ustawy, której projekt rząd ma przyjąć do końca roku. Podatek ma działać już w przyszłorocznym sezonie letnim.

- Koordynuję prace nad nowym rozwiązaniem dotyczącym opodatkowania pracowników sezonowych. Sprawa dotyczy setek tysięcy ludzi. Celem jest to, by szczególnie rolnicy mogli legalnie zatrudniać takich pracowników, płacąc niewielki podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie - wyjaśnia Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Jak tłumaczy, "to taki prosty ryczałtowy system, dzięki któremu zabezpieczymy też zatrudniających - na okoliczność wypadku pracownika etc.".

bDaveGLb

Zapytany, czy regulacje te będą obowiązywać już od przyszłego sezonu letniego odpowiedział, że "zapewne tak".

- Z pracami legislacyjnymi startujemy zaraz po wakacjach, jest zgoda wszystkich stron (ministerstw: rozwoju, finansów, pracy i rolnictwa) na takie rozwiązanie. Chciałbym, aby rząd przyjął ten projekt do końca roku - wskazał minister Kowalczyk. - Przy okazji rozwiązujemy problem rejestracji pracowników z zagranicy, co jest ważne również dla bezpieczeństwa państwa - dodał.

Na pytanie, czy rząd dysponuje statystykami pokazującymi skalę tego zjawiska, odpowiedział: "Mamy statystki dotyczące wydanych zgód na wjazd - jest ich ponad milion".

- Nie wiemy natomiast, ile osób wjechało, ile pracuje - przyznał minister.

bDaveGLh

Zobacz też: Zniesienie wiz dla Ukraińców

Pytany o kontrowersje wokół sprowadzania do Polski pracowników z Ukrainy Kowalczyk odpowiedział, że "jeśli są braki na rynku pracy i uzupełniają je pracownicy z zewnątrz, to nie jest źle".

- Obecnie w budownictwie jest ogromny kryzys, jeśli chodzi o pracowników. Spotykam się z przedstawicielami wielu firm i bardzo się na to skarżą. Budownictwo w tej chwili bardzo ruszyło. Inwestorzy wręcz szukają firm budowlanych, które by chciały wystartować w przetargu - przekonywał szef SKRM.

Na uwagę, że z drugiej strony Polacy ciągle jeszcze wyjeżdżają do pracy na Zachód, wskazał: "Jesteśmy za tym, by wynagrodzenia w Polsce systematycznie rosły i to będzie wymuszane - tak przez płacę minimalną, jak przez rynek".

bDaveGLi

- Dopóki jednak pod tym względem nie dogonimy Zachodu, to zawsze będzie tak, że ktoś będzie wyjeżdżał po lepszy zarobek. Wzrost zarobków w naszym kraju nie nastąpi od razu, lecz ewolucyjnie. Płace u nas rosną szybciej niż na Zachodzie, ale trochę czasu minie, zanim wyrównamy ich poziom - zauważył Kowalczyk.

Sonia Sobczyk (PAP)

bDaveGLC
gospodarka
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(109)
Gocha
3 lata temu
Henryk Kowalczyk ciągle rzekomo zajmuje się jakimiś projektami, tylko żaden z nich nie został chyba zrealizowany - tak naprawdę ten gość bierze dużą kasę nie wiadomo za co. To taki przydupas Szydło, co swoją pozycję zbudował na jej plecach. Wykorzystuje to do budowania swojego układu w instytucjach publicznych. Zatrudnia swoich znajomych w instytucjach, gdzie jest kasa publiczna do wyciągnięcia, nawet takich z wyrokami za nadużycia finansowe (np. w KRUS).
Minister
3 lata temu
Co? Brakuje kasy w budżecie? Mam dobrą radę!!! Wystarczy nie kraść!!!
Kibic
3 lata temu
Wprowadzą 10 nowych podatków, za to zlikwidują 5 ulg i nie podniosą progu podatkowego . Oto program PIS . Trzeba się nażreć i dać nierobom głosującym na nich .
bDaveGLD
zz//
3 lata temu
nowy podatek i jeszcze ich będzie więcej, brawo pis
Elzbieta
3 lata temu
No właśnie 300 zł jest to niewielki ? Podatek to bym miała propozycję aby zaczęli od siebie. Będzie tego na pewno dużo. Jaka hipokryzja z ich strony.Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest taka potrzeba ściągania od NARODU SUWERENA WSZYSTKIEGO CO SIĘ DA.Proponuję zabrać tym co na nich głosowali.Może wreszcie te ich mózgi się odblokuj i przejrza na oczy
Najnowsze komentarze (109)
Szymus19cm
3 lata temu
Przeczytałem, teraz sobie zapalę żeby przetrawić atykuł na spokojnie. Palenie może niezdrowe ale strasznie to lubię
popmart
3 lata temu
Czyli truskawek w Polsce już nie kupimy.
ojtek
3 lata temu
ten rząd to zgraja bandytyzmu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lila
3 lata temu
300 zł podatku, że ktoś zarobi 60 na obieraniu bobu....A przecież podatki miały być niższe i prostsze. Panie Morawiecki- nie idź pan tą drogą co Tusk.
ala
3 lata temu
Morawiecki, ty who you, jeśli jest tak dobrze, to dlaczego podnosisz podatki? Miałeś uprościć przepisy, obniżyć VAT, ucywilizować ZUS dla przedsiębiorców, podnieść kwotę wolną od podatku, i co? W dodatku bezczelnie plujesz narodowi polskiemu w twarz, twierdząc, że przecież podnosisz kwotę wolną (ale nie dodajesz, że tylko dla tych, co zarabiają połowę najniższej krajowej brutto, hehe). Zamiast premiować tych, którzy uczciwie pracują, zachęcasz ludzi do oszustw i przekrętów ("specjalne strefy", "startupy" itd.), rozdajesz zachodnim montowniom po 80 milionów ukradzionych polskim podatnikom, a ciemnemu ludowi fundujesz bal na Titanicu za pieniądze pożyczone u Twoich kumpli banksterów na wysoki procent, które oczywiście nie Ty będziesz spłacał, lecz Polki i Polacy. Nie wiem, co Ci obiecała międzynarodowa banksterka za „ostateczne rozwiązanie kwestii polskiej przedsiębiorczości”, ale życzę Ci, żebyś zdechł jak najprędzej i nie doczekał tej zapłaty.
jacek
3 lata temu
Opodatkowac ta ho **** to sie stuknie w glupi leb.
arek
3 lata temu
A czemu składka na KRUS to 110 zł miesięcznie ?, a składka podatek za tą samą pracę 300 ? Przecież to niesprawiedliwe. Powinni też płacić max 110 zł Tak jak rolnicy
73737
3 lata temu
niech Ci wsszyscy politycy wezmą się za swoje portfele dziwi mnie to że ludzie im na wszystko pozwalają robią z nami co chcą
bDaveGLv
Wyrocznia.
3 lata temu
Pracownicy sezonów Ukraińcy. Milion osób po 300 zł x 4 miesiące to budżet na 1/4 500+
wojtek
3 lata temu
wprowadzic bykowe od starych kawalerów od 40 i wyżej tak jak kiedys było teraz nazwać to kaczorowym i to szybko bo forsa potrzebna na bilbordy
Cze!
3 lata temu
[QUOTE] Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego [/QUOTE] To dość mało, ale wydrwigroszom, zwłaszcza z PO-PSL, i tak za dużo.
Cze!
3 lata temu
[QUOTE] Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego [/QUOTE] To dość mało, ale wydrwigroszom, zwłaszcza z PO-PSL, i tak za dużo.
czarny.
3 lata temu
Ja bym jeszcze wprowadził podatek od podatku.
ja
3 lata temu
Wysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie, nowe regulacje (podatek bankowy, płaca minimalna, zakaz handlu w niedziele itp.) doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób. Ludzie muszą zrozumieć, że wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy wybranych polityków, bo oni nam niewiele pomogą. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką róż.nicę.
...
Następna strona