Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

WAŻNE:
Zarobki w Polsce rozczarowały. GUS podał dane

Ministerstwo Finansów tworzy nowe przepisy. Pełno w nich sprzeczności i błędów gramatycznych

Ministerstwo Finansów tworzy nowe przepisy. Pełno w nich sprzeczności i błędów gramatycznych

Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News

Problemy z logiką, interpunkcją i gramatyką. Do tego wielopiętrowe zadnia i kaskadowe odesłania. Językoznawcy i eksperci podatkowi nie zostawiają na nowelizacji suchej nitki.

Nowe prawo podatkowe ma być przejrzyste, skuteczne i przyjazne – tak przynajmniej zapewniało Ministerstwo Finansów. Projekt nowelizacji ustaw podatkowych, który resort przekazał do konsultacji społecznych jest jednak tego zaprzeczeniem. Dziennik Gazeta Prawna pisze wręcz o oblanym egzaminie z języka polskiego.

Zobacz również: Nowa Ordynacja Podatkowa coraz bliżej. Podatników czeka rewolucja

- Tego nie da się ani czytać, ani zrozumieć – twierdzą zgodnie na łamach DGP językoznawca prof. Jerzy Bralczyk i doradca podatkowy Piotr Liss.

 

 

Dokument naszpikowany jest błędami gramatycznymi, wielopiętrowymi zdaniami, nielogicznymi definicjami i kaskadowymi odniesieniami – pisze DGP.

Językoznawca mówi o zaplątaniu, które sprzyja nielogiczności. - Nielogiczność zaś sprzyja niegramatyczności. A całość łączy się ze sobą, tworząc niezrozumiałą, piętrową konstrukcję - wyjaśnia prof. Bralczyk.

- Przepisy powinny być konstruowane tak, aby osoba nieposiadająca specjalistycznej wiedzy mogła odczytać, co autor miał na myśli – zaznacza na łamach dziennika Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland. – Szczerze mówić przepis ten przerósł moją możliwość percepcji już po drugiej linijce – przyznaje odnosząc się do zawartej w projekcie ustawy definicji ”Ogólnej cechy rozpoznawczej”.

Czytaj również: Nowa Ordynacja Podatkowa trafiła do konsultacji. 10 najważniejszych zmian

Konsultacje już się zakończyły. Na zapoznanie z tak skonstruowanymi przepisami organizacje biznesowe i społeczne miały ledwie dwa tygodnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

fiskus, podatki, nowa ordynacja podatkowa
Czytaj także
Polecane galerie
Irka
2018-09-21 18:46
Podobno przykład idzie z góry. Jeżeli prezydent i premier używają słów : "półtorej roku", to trudno dziwić się reszcie, niżej stojącym.
Nk
2018-09-18 21:43
Czego wy chcecie od pisowskich nieudaczników?
radca
2018-09-18 21:33
jasne że to celowe, bo jeśli nie to znaczy, że wszyscy tam pracują po znajomości (bo bez kwalifikacji)
Pokaż wszystkie komentarze (35)