Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ministerstwo Finansów tworzy nowe przepisy. Pełno w nich sprzeczności i błędów gramatycznych

35
Podziel się

Problemy z logiką, interpunkcją i gramatyką. Do tego wielopiętrowe zadnia i kaskadowe odesłania. Językoznawcy i eksperci podatkowi nie zostawiają na nowelizacji suchej nitki.

Ministerstwo Finansów tworzy nowe przepisy. Pełno w nich sprzeczności i błędów gramatycznych
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bDJshvLV

Nowe prawo podatkowe ma być przejrzyste, skuteczne i przyjazne – tak przynajmniej zapewniało Ministerstwo Finansów. Projekt nowelizacji ustaw podatkowych, który resort przekazał do konsultacji społecznych jest jednak tego zaprzeczeniem. Dziennik Gazeta Prawna pisze wręcz o oblanym egzaminie z języka polskiego.

- Tego nie da się ani czytać, ani zrozumieć – twierdzą zgodnie na łamach DGP językoznawca prof. Jerzy Bralczyk i doradca podatkowy Piotr Liss.

bDJshvLX

Dokument naszpikowany jest błędami gramatycznymi, wielopiętrowymi zdaniami, nielogicznymi definicjami i kaskadowymi odniesieniami – pisze DGP.

Językoznawca mówi o zaplątaniu, które sprzyja nielogiczności. - Nielogiczność zaś sprzyja niegramatyczności. A całość łączy się ze sobą, tworząc niezrozumiałą, piętrową konstrukcję - wyjaśnia prof. Bralczyk.

- Przepisy powinny być konstruowane tak, aby osoba nieposiadająca specjalistycznej wiedzy mogła odczytać, co autor miał na myśli – zaznacza na łamach dziennika Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland. – Szczerze mówić przepis ten przerósł moją możliwość percepcji już po drugiej linijce – przyznaje odnosząc się do zawartej w projekcie ustawy definicji ”Ogólnej cechy rozpoznawczej”.

bDJshvMd

Konsultacje już się zakończyły. Na zapoznanie z tak skonstruowanymi przepisami organizacje biznesowe i społeczne miały ledwie dwa tygodnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJshvMe

bDJshvMy
wiadomości
gospodarka
prawo
KOMENTARZE
(35)
GOŚĆ
2 lata temu
Tak to jest jak do władzy dorwą się NIEUKI.???????
bemerytka
2 lata temu
Nie dziwię się, skoro u władzy mamy przedstawicili PIS z 3 na dyplomach.
j.p.
2 lata temu
Przecież o to chodzi "twórcom" tego bełkotu! Znowu zjawią się specjaliści interpretatorzy, którzy zarobią hałdę kasy za wytłumaczenie tak zwanemu podatnikowi, że ma położyć uszy po sobie i nie dyskutować z US-ami!
bDJshvMz
pat 16
2 lata temu
Konsultacje z organizacjami biznesowymi i społecznymi zaledwie dwa tygodnie ! Zapewne to Morawiecki jest autorem tych przepisów podatkowych , stąd taka zawiłość.
oj tam
2 lata temu
A czego oczekiwać od PIS? Przecież tam nie ma żadnego Polaka, więc język polski, jako obcy dla nich, to wielka przeszkoda w sprawowaniu władzy.
...
Następna strona