Notowania

podatki
23.10.2017 06:06

Lawina długów podatkowych. Wystarczyłyby na wypłaty 500+ przez 4 lata

Karuzele VAT-owskie, puste faktury, agresywne optymalizacje - tylko w pierwszym półroczu tego roku udało się namierzyć nieprawidłowości w wysokości 10 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Fiskus wykrywa coraz więcej oszustw, ale budżet na tym nie korzysta. Miliardy złotych wyciekają za granicę - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Karuzele VAT-owskie, puste faktury, agresywne optymalizacje - tylko w pierwszym półroczu tego roku udało się namierzyć nieprawidłowości w wysokości 10 mld zł - wynika z zestawienia Ministerstwa Finansów, przygotowanego dla gazety. W efekcie długi podatkowe wzrosły ok. 95 mld zł. Są o 20 mld zł większe niż rok temu i dwa razy większe niż na koniec 2014 r - podaje "Rzeczpospolita".

To już kwota astronomiczna - zauważa gazeta. Gdyby zostały w całości spłacone, wystarczyłoby np. na wypłaty 500 plus przez cztery lata albo roczny budżet służby zdrowia. Problem w tym, że skarbówka odzyskuje znikomą część tego zadłużenia. Jak wyliczył NIK, w 2016 r., udało się wyegzekwować zaledwie 3,3 mld zł - pisze dziennik.

- Paradoksalnie, gdyby skarbówka nie ścigała karuzel VAT, to statystyka nieściągniętych zaległości wyglądałaby pozornie lepiej, tak jak jeszcze parę lat temu - powiedział "Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Paweł Gruza.

Urzędy skarbowe wykrywają coraz więcej oszustw. - Tyle, że zyski przedsiębiorstw są transferowane za granicę i przez to stają się praktycznie nieodzyskiwalne - dodaje wiceminister.

Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2017

SOCJALDEMOKRATAKradną nadal,a Dobra Zmiana od dwóch lat i co ? Konkluzja albo pieprzycie dyrdymały na użytek medialny albo jesteście jeszcze bardziej nieudolni jak … Czytaj całość

23-10-2017

marcosWyjściem jest ustawa podatkowa na 2 stronach A4, ale co wtedy robiłyby wyspecjalizowane firmy księgowe i ... urzędnicy.

23-10-2017

MarksMusi być na socjal: emerytów, księży i 500+ (lep na wyprodukowanie niewolników którzy będą płacić 80% podatki)

Rozwiń komentarze (33)