Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżka płacy minimalnej zbyt wysoka? Tak twierdzi ekspert

0
Podziel się:

Rządowa propozycja podwyższenia płacy minimalnej do 1850 zł może się skończyć zwolnieniami pracowników o najniższych kwalifikacjach - ostrzega Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Podwyżka płacy minimalnej zbyt wysoka? Tak twierdzi ekspert
(materiały prasowe Konfederacji Lewiatan)

We wtorek rząd zaproponował, by w 2016 r. płaca minimalna wzrosła do 1850 zł brutto, wobec 1750 zł obecnie.

- Podwyżka do 1850 zł będzie oznaczała, że choć płaca minimalna w dużych miastach będzie stanowiła tylko niecałe 35 proc. płacy średniej, to jednak będą też takie regiony w Polsce, gdzie będzie to ponad 60 proc. średniego wynagrodzenia w danym regionie. W takiej sytuacji musimy się liczyć z silną presją na wzrost wydajności pracy i redukcję zatrudnienia - ocenił ekspert Lewiatana.

Poinformował też, że Konfederacja przeprowadziła sondaż wśród przedsiębiorców należących do niej, z którego wynikało, że płaca minimalna powinna w przyszłym roku wynosić 1800 zł.

- Obawiamy się, że podniesienie płacy minimalnej aż o 6 proc., czyli 100 zł, spowoduje redukcję zatrudnienia pracowników o niskich kwalifikacjach, w małych firmach zlokalizowanych w biedniejszych regionach kraju - wskazał.

Dodał, że z sondażu wynikało ponadto, iż podwyżka jaką proponuje rząd najbardziej uderzy w firmy z kilku branż.

- Najbardziej tej zmiany obawiają się przedstawiciele gastronomii, hotelarstwa, handlu i usług sprzątania - wymienił.

Mordasewicz stwierdził też, że wzrost płacy minimalnej spowoduje podwyższenie pozostałych wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, gdyż należy zachować właściwe relacje pomiędzy wynagrodzeniami a kwalifikacjami i wydajnością pracy poszczególnych pracowników. - To wywoła presje na wzrost wydajności pracy i redukcję zatrudnienia - podkreślił.

Zwrócił też uwagę, że podniesienie płacy minimalnej o 100 zł dla pracownika oznaczać będzie dla pracodawcy wzrost kosztów o ponad 130 zł, gdyż "trzeba uwzględnić wszystkie pochodne, jak m.in. składki na ubezpieczenie społeczne czy absencję chorobową". Ekspert Lewiatana wyraził też opinię, że rząd powinien wyjść naprzeciw małym firmom i zmniejszyć im koszty administracyjne, które "są dla nich największą dolegliwością".

- Jeżeli rząd podnosi koszty pracy w małych firmach, konieczne jest, by zrównoważył to zmniejszeniem obciążeń administracyjnych takich firm - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl
Płaca minimalna wyższa niż dotychczas. O ile? Rząd nie ograniczył się do minimalnej podwyżki najniższego wynagrodzenia. Zobacz, ile wyniesie ona w przyszłym roku.
Urzędnicy dostaną podwyżki. Ale nie wszyscy 2 mld zł ma kosztować częściowe odmrożenie płac w budżetówce.
Co zmienia wyższa płaca minimalna Plan podniesienia wynagrodzeń do co najmniej 1850 zł brutto to szczera dbałość o poprawę sytuacji najgorzej zarabiających czy desperacka próba powiększenia elektoratu?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)