Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyższony VAT ustawowo zniesiony. W praktyce długo nic się nie zmieni

13
Podziel się

Resort finansów chce zerwać z tymczasowością podwyższonego VAT. Projektowana ustawa wprowadza warunki, które na długo utrzymają 23 proc. stawkę.

Podwyższony VAT ustawowo zniesiony. W praktyce długo nic się nie zmieni
(East News/ Tomasz Kawka)
bDzBNAoR

Ministerstwo Finansów dziś opublikuje projekt ustawy, w którym likwiduje wyższe stawki podatku od towarów i usług – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Podstawowa 23 proc. i obniżona 8 proc. stawka VAT została wprowadzona w 2011 roku w czasie rządów PO-PSL. Kolejne gabinety jednak podtrzymywały tymczasową wysokość tego podatku – przypomina "DGP".

bDzBNAoT

Nowelizacja ustawy miałaby skończyć z przeciąganiem podwyżki VAT i powrót do standardowej 22 proc. i 7 proc. stawki.

Zobacz także: Wideo: rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze:

Kłopot w tym, że wcale nie oznacza to szybkiego obniżenia podatku - czytamy w dzienniku. Resort finansów zamierza wprowadzić na sztywno dwa warunki odejścia od podwyższonej stawki: poziom deficytu finansów publicznych oraz długu.

bDzBNAoZ

W praktyce oznacza to, że 23 proc. VAT będzie obowiązywał jeszcze długo. Według optymistycznych prognoz MF, jeszcze w tym roku suma kontrolna deficytu spadnie poniżej 6 proc. PKB, ale dług uda się obniżyć najwcześniej za 3 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzBNApu
vat
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(13)
Gość
2 lata temu
Od początku rządów PiS-u powtarzam, że jest to banksterka na skalę państwową. Te ich "reformy" ekonomiczne niczym się nie różnią od promocyjnych ofert banków. Na pierwszy rzut oka warunki są bardzo korzystne, ale zawsze gdzieś jest gwiazdka i drobny druczek, który zmienia ofertę w cyrograf.
Podatnik
2 lata temu
To tyle w sprawie obietnic
obywatel
2 lata temu
obniżony podatek byłby bardziej sprawiedliwy niż 500+
bDzBNApv
Miss pis
2 lata temu
Dobrze! Ustawa o VAT była w tym roku zmieniana tylko 6 razy. Trzeba trzymać stabilny poziom techniki prawodawczej. Dorzućcie jeszcze jakieś rozporządzenie wykonawcze, bo jest ich tylko 237.
Michal
2 lata temu
A to o takim obniżaniu podatków PIS mówił w kampani,