Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy są zadłużeni na ponad pół biliona złotych. Można za to wybudować 10 elektrowni atomowych

Polacy są zadłużeni na ponad pół biliona złotych. Można za to wybudować 10 elektrowni atomowych

Kredyt konsumpcyjny ma co czwarty dorosły Polak. Karty kredytowej używa co szósty
Kredyt konsumpcyjny ma co czwarty dorosły Polak. Karty kredytowej używa co szósty

576,2 miliardów złotych - na tyle są zadłużeni w bankach Polacy. Za tę sumę można wybudować 10 elektrowni atomowych albo 10 nowych linii metra w Warszawie. Przynajmniej jeden kredyt ma 15,3 mln z nas.

Jednak choć jesteśmy zadłużeni po uszy, to spłacanie zobowiązań nie idzie nam źle. Jak wylicza Związek Banków Polskich w raporcie "InfoKredyt" na koniec zeszłego roku wartość wszystkich kredytów, które nie były spłacane w terminie to 28 mld zł. Starczyłoby na rocznie sfinansowanie 500+ dla 4,7 mln dzieci.

Zobacz też: Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

Nasze zadłużenie systematycznie rośnie. W stosunku do 2015 r. skoczyło o 30 mld zł. zadłużonych w bankach jest 15,3 mln Polaków. Łącznie banki udzieliły 27,4 mln kredytów. Kredyty konsumpcyjne ma 8,3 mln z nas. Czyli co czwarty dorosły Polak. Co szósty natomiast korzysta z karty kredytowej. Średnie zadłużenie obywatela Polski posiadającego kredyt w 2016 roku wyniosło 38 158 zł.

W zeszłym roku zaciągnęliśmy kredyty konsumpcyjne o łączniej wartości 78,5 mld zł. Moglibyśmy za to kupić 100 Dreamlinerów. Za 39,3 mld zł z kredytów hipotecznych - bo na taką sumę zostały udzielone - można byłoby wybudować 960 km autostrady. Za średnią wartość kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w zeszłym roku, czyli 221 412 tys. zł, moglibyśmy kupić kawalerkę w Warszawie. I to niewielką, bo o powierzchni 29 mkw.

Czytaj także
Polecane galerie
zbyszko
2017-09-19 17:17
Kwota podana przez ZBP jest bardzo duża, w rzeczywistości jaka jest wiekszośc ludzi żyje na kredyt bo inaczej nie da się dobiec do podstawowych potrzeb, nawt tych elementarnych jak mieszkanie. Własny kąt-marzenie oprocentowane na lata. Też tak mam, wybrałem Getin bo miał w miarę racjonalnny program spłat.
YetiZdalekiejKamczatki
2017-08-31 01:40
A może takie zestawienie zadłużenia z innymi krajami UE? Nie tylko ja jestem ciekaw czy życie na zachodzie jest tak "Drogie" jak wszyscy mówią.
FGwegfwg
2017-08-30 22:12
dobry obyczaj nie pożyczaj. jeśli teraz ci na coś brakuje skąd przekonanie ze za miesiąc, rok, dekadę będzie inaczej, a jeszcze będziesz płacić raty z odsetkami. trzeba zrewidować i jasno i realnie okrślić swoje możliwości finansowe i nie opuszczać tych widełek.
Pokaż wszystkie komentarze (13)