Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polski eksport się rozpędza. Rośnie popyt na nasze towary

Polski eksport się rozpędza. Rośnie popyt na nasze towary

Fot. Jochen Jansen/wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Firmy sprzedające za granicę mają świetne perspektywy. Eksport ma szansę pobić import i pomóc naszemu wzrostowi gospodarczemu.

Nowe zamówienia w przemyśle w marcu poszły mocno w górę i były o jedną trzecią wyższe niż rok temu - podkreśla w poniedziałkowym wydaniu "Puls Biznesu". - Szczególnie obiecująca jest sytuacja firm eksporterów zatrudniających powyżej 50 pracowników. Dla nich wskaźnik nowych zamówień, pozwalający ocenić popyt na towary wytwarzane nad Wisłą, wystrzelił aż o 43,9 proc. - najmocniej w tej dekadzie.

Według gazety to nie tylko dobra wróżba dla biznesów nastawionych na sprzedaż za granicę, ale też sygnał, że eksport netto wciąż będzie wspierał wzrost gospodarczy.

- Polskie firmy przemysłowe odczuwają wyraźną poprawę koniunktury w strefie euro, gdzie wskaźniki nastrojów są obecnie najwyższe od sześciu lat - komentuje cytowany przez "PB" Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Ekonomiści są zgodni, że motorem napędowym gospodarki będzie w tym roku zasilana transferami społecznymi konsumpcja. Trzy grosze do wzrostu PKB dołożą też nakłady na środki trwałe, które wyjdą nad kreskę po ubiegłorocznym załamaniu. Nie ma też powodów, aby dobre perspektywy, które rysują się przed eksporterami, nie wspierały rozwoju - czytamy.

W lutym KUKE prognozowała, że w tym roku eksport wzrośnie w sumie o 8 procent do niemal 190 mld euro. Ubiegły rok oceniała z kolei negatywnie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ja
2017-05-10 08:19
Niezależnie od tego jak prężna jest gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
podatnik
2017-05-09 19:05
Dlatego POtrzebne jest spotkanie Premiera Morawieckiego z ekspertem PO. Nie może tak być, żeby było tak dobrze. Taki wzrost jest przeciw programowi platformy.
Tola1
2017-05-09 09:25
Ekonomiści są zgodni; motor napędowy gospodarki to wzrost konsumpcji. No proszę, ale odkrycie na koniec artykułu o eksporcie przez autora tych wypocin. A ja myślałem w swojej naiwności, że to jednak będzie ekspansja Polskiego eksportu? A dlaczego taki wniosek na koniec? To proste. Nie ma żadnego polskiego eksportu, bo nie ma polskiej gospodarki. Została zaorana. Obecna gospodarka zwana niby polską, polską nie jest. Jak można uznać firmę za Polską, chociaż ma nazwę z polska brzmiącą, gdy jej naczelne kierownictwo to nie Polacy, większość kapitału nie jest z polski, zyski są transferowane zza granicę i tylko robol polski, który zaczyna powoli i skutecznie być zastępowany przez robola z Ukrainy. I analizą takich firm najczęściej posługuje się badający rynki gospodarcze Polski. Czyli motor napędowy naszego PKB jest tylko możliwy poprzez wzrost konsumpcji. Co z kolei przekłada się na wzrost dochodów państwa przez większe wpływy z podatków VAT i innych. I to jest cała tajemnica. Owszem może i istnieją jakieś tylko polskie firmy, bez czapy zachodnich kierowników, ale one mają nie wiele do powiedzenia w tym rzekomym szale eksportowym.
Pokaż wszystkie komentarze (17)