Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porozumienie nuklearne z Iranem. Waszyngton nie poparłby umowy grażącej Izraelowi

0
Podziel się:

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wielokrotnie ostrzegał, że ostateczne porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego będzie zagrażało istnieniu Izraela

Barack Obama
Barack Obama (EPA/GEORGE FREY)

Stany Zjednoczone nie poparłyby żadnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, które stwarzałoby zagrożenie dla Izraela - podkreślił w piątek Biały Dom. Dzień wcześniej w Lozannie osiągnięte zostało ramowe porozumienie ws. tego programu, które spotkało się z gwałtownym sprzeciwem Izraela.

Rzecznik Białego Domu Eric Schultz powiedział też dziennikarzom na pokładzie Air Force One, że prezydent Barack Obama planuje przeprowadzenie w piątek rozmów z przywódcami Kongresu na temat ramowego porozumienia z Iranem. Dotychczas Republikanie bardzo sceptycznie podchodzili do porozumienia ws. irańskiego programu, twierdząc, że USA idą na zbyt dalekie ustępstwa wobec Teheranu, grożąc zaostrzeniem sankcji wobec Iranu.

Przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) zawarli ramowe porozumienie zawierające kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego; ma on zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wielokrotnie ostrzegał, że ostateczne porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego będzie zagrażało istnieniu Izraela. W piątek Netanjahu podkreślił, że każde przyszłe porozumienie nuklearne wspólnoty międzynarodowej z Iranem musi zawierać wyraźny zapis o uznawaniu przez Teheran prawa Izraela do istnienia. Wypowiedział się po posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa, złożonego z resortów siłowych. Podkreślił, że gabinet był "jednomyślny w sprzeciwie wobec proponowanego porozumienia".

Rzecznik izraelskiego rządu Mark Regew oświadczył, że porozumienie z Iranem jest krokiem "w bardzo niebezpiecznym kierunku". Jego zdaniem "jedynym celem" Iranu jest posiadanie bomby atomowej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)