Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie USA-Kuba. Doszło do spotkania dwóch ministrów spraw zagranicznych

0
Podziel się:

Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez spotkali się w czwartek czasu miejscowego w stolicy Panamy. Było to pierwsze od ponad 50 lat spotkanie przedstawicieli obu krajów na tak wysokim szczeblu.

Porozumienie USA-Kuba. Doszło do spotkania dwóch ministrów spraw zagranicznych
(twicepix/CC/Flickr)

Po raz pierwszy od ponad pół wieku sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez spotkali się w czwartek w stolicy Panamy. To ciąg dalszy końca wojny dyplomatycznej obu krajów.

Według agencji Reutera rozmowy trwały ponad dwie godziny i zakończyły się ok. godz. 23.30 czasu miejscowego (godz. 6.30 czasu polskiego w piątek).

- Sekretarz Kerry i kubański minister spraw zagranicznych Rodriguez odbyli dziś długą i konstruktywną rozmowę. Obaj zgodzili się, że poczyniono postępy oraz że będziemy kontynuować współpracę, by uregulować nierozwiązane kwestie - poinformował wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA.

Było to pierwsze spotkanie szefów dyplomacji obu państw od 1958 roku, kiedy w formalnych rozmowach uczestniczyli sekretarz stanu John Foster Dulles i minister Gonzalo Guell. Ostatnie spotkanie wysokiej rangi przedstawicieli władz USA i Kuby miało miejsce rok później, w kwietniu 1959 roku, między wiceprezydentem USA Richardem Nixonem i Fidelem Castro, ówczesnym premierem Kuby. Od tamtej pory relacje na linii Waszyngton-Hawana systematycznie się pogarszały.

Czwartkowe spotkanie szefów dyplomacji USA i Kuby to kolejny krok do odbudowania relacji między obu krajami w ramach normalizacji stosunków ogłoszonej w grudniu 2014 roku przez prezydenta USA Baracka Obamę. Rozmowy odbyły się na dzień przed rozpoczynającym się w piątek w Panamie VII Szczytem Ameryk, na którym może dojść do spotkania Obamy i kubańskiego przywódcy Raula Castro.

Wcześniej w czwartek źródła w senackiej komisji spraw zagranicznych podały, że amerykański Departament Stanu zarekomendował Obamie usunięcie Kuby z listy państw sponsorujących terroryzm. Miałoby to znaczenie symboliczne, ale też umożliwiłoby Kubie korzystanie z amerykańskiego systemu bankowego oraz innych form współpracy gospodarczej.

USA umieściły komunistyczny kraj na liście sponsorów terroryzmu w 1982 roku, oskarżając reżim kubański o popieranie baskijskich separatystów z organizacji ETA oraz kolumbijskiej lewicowej partyzantki FARC. Ostatnio jednak Departament Stanu USA oceniał, że związki Kuby z ETA rozluźniły się, a Hawana stara się wypracować pokojowe porozumienia między FARC a rządem Kolumbii.

Prezydent Obama poprosił Departament Stanu o rekomendacje w sprawie usunięcia Kuby z listy państw wspierających działalność terrorystyczną 17 grudnia ubiegłego roku ogłaszając zwrot w trwającej od ponad 50 lat polityce izolacji Kuby.

Czytaj więcej w Money.pl
Towary z Kuby trafią do USA. Są jednak wyjątki Amerykańskie embargo wobec Kuby było utrzymywane przez pół wieku.
Fidel Castro pisze list. Dalej nie ufa USA, ale... Były kubański prezydent Fidel Castro, który nie pojawił się publicznie od ponad roku.
Oto co zyska Kuba, jeśli dogada się z USA Agencja ratingowa Moody's oceniła, że normalizacja stosunków USA i Kuby zwiększy wiarygodność kredytową wyspy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)