Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Kolejna reforma emerytalna będzie kosztować 34,77 mld zł. PPK już od stycznia 2019

237
Podziel się:

Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) zakłada łączne wydatki sektora finansów publicznych w kwocie 34,77 mld zł w ciągu 10 lat, wynika z oceny skutków regulacji (OSR).

Konsultacje społeczne w sprawie reformy emerytalnej trwały ponad cztery miesiące.
Konsultacje społeczne w sprawie reformy emerytalnej trwały ponad cztery miesiące. (Andrzej Grygiel)

Według projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) łączne wydatki sektora finansów publicznych w ciągu dekady wyniosą 34,77 mld zł. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

W pierwszym roku wdrożenia ustawy, wydatki ogółem (budżet państwa, jednostki samorządu terytorialnego i pozostałe jednostki w tym Fundusz Pracy) wyniosą 0,66 mld zł, w 2020 r. będzie to 1,42 mld zł, a w 2021 3,79 mld zł i 3,62 mld zł w 2022 r. W następnych latach ustabilizują się one na poziomie 3,61 mld zł rocznie - wynika z oceny skutków regulacji (OSR).

Ustawodawca przewiduje także w ustawie ujemny wpływ na duże przedsiębiorstwa w ciągu 10 lat, który wyniesie 21,2 mld zł. Koszt dla sektora mikro - małych przedsiębiorstw wyniesie 15,9 mld zł, z kolei dla samozatrudnionych 4,26 mld zł.

"W długim horyzoncie czasowym wprowadzenie PPK powinno mieć, mimo wzrostu obciążeń związanych z wpłatą po stronie podmiotu zatrudniającego, pozytywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Wzrost stopy oszczędności Polaków i zmiana ich struktury w kierunku oszczędności długoterminowych sprzyjać będzie wzrostowi stopy inwestycji z uwagi na lepsze dopasowanie struktury czasowej oszczędności i inwestycji" - czytamy także w OSR.

Zobacz także: Ewa Małyszko: "PPK to nie OFE-bis. Nie ma ryzyka wycofania pieniędzy, bo należą do uczestnika"

W trakcie wielomiesięcznych konsultacji społecznych w sprawie kolejnej reformy emerytalnej w projekcie PPK dokonano kilku zmian.

Przede wszystkim wpisano wprost gwarancję, że środki gromadzone w ramach pracowniczych planów kapitałowych są prywatne. Zmieniono też sposób zbierania pieniędzy przez osoby najsłabiej zarabiające. Ci otrzymujący poniżej 120 proc. minimalnego wynagrodzenia będą mogły obniżyć wpłatę na PPK do 0,5 proc.

Rząd zrezygnował też z odpowiedzialności karnej dla pracodawców, którzy nie stworzą PPK u siebie w firmie. Na nowy rodzaj emerytury nie będą musieli też zbierać czeladnicy. Dodatkowo zmniejszono też obowiązki administracyjne po stronie pracodawców - więcej zadań będą mieć instytucje finansowe. Ma to sprawić, że PPK będzie bardziej przyjazne dla firm. Jednocześnie plany kapitałowe oferować będą mogły zakłady ubezpieczeń.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym "vacatio legis" co oznacza, że mechanizm stopniowego nakładania na podmioty zatrudniające obowiązków wynikających z ustawy będzie obowiązywał od 1 lipca 2019 r., wynika z informacji podanych przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(237)
Widz
4 lata temu
ALEŻ ON BAJKI OPOWIADA
Janek
4 lata temu
Ale on głupoty ludziom wciska
p ycha i s zm...
4 lata temu
emerytura powinna być wolna od podatku dochodowego.
pis-nie
4 lata temu
potrzebuje ściągnąć z nas kasę na rozdawnictwo w ciemno... nierobom i ...bogatym.
realista
4 lata temu
jakie PPK? Nie dam ani jednej złotówki do zarządzania pisowskim ignorantom
...
Następna strona