Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Prawo wodne. Taryfy na dostarczanie wody mieszkańcom mają zostać usztywnione

4
Podziel się:

Senat przegłosował poprawki do Prawa wodnego.

Prawo wodne. Taryfy na dostarczanie wody mieszkańcom mają zostać usztywnione
(Shutterstock/Phattara Heesawat)

Opłaty, jakie wprowadza Prawo wodne, nie mogą stanowić podstawy do zmiany taryf za dostarczenie wody oraz za odbiór ścieków od mieszkańców w 2018 i 2019 r. - to najważniejsza poprawka, jaką w środę poparli senatorowie do Prawa wodnego.

Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami głosowało 55 senatorów, 20 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie pod obrady Sejmu. Zgodnie z harmonogramem połączone sejmowe komisje finansów, gospodarki morskiej, środowiska i rolnictwa mają je zaopiniować w czwartek.

Senatorowie poparli kilka poprawek PiS, które głównie dotyczyły kwestii opłat za wodę. Uznania wyższej izby parlamentu nie uzyskał za to pomysł PO, by władze nowej instytucji "Wód Polskich" np. prezes, były wybierane w konkursie, a nie w drodze powołania przez ministra środowiska. "Wody Polskie" w imieniu Skarbu Państwa będą pełniły rolę gospodarza na wszystkich wodach publicznych. Pozwolić to ma m.in. na sprawniejsze zarządzanie zasobami wodnymi. Nowa instytucja odpowiadać będzie też za prowadzenie inwestycji.

Poprawki przyjęte

Najważniejsza z przyjętych poprawek - jak tłumaczył w środę wiceminister środowiska Mariusz Gajda - stanowi, że "wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków określonych na rok 2018 i 2019".

Kolejna z nich obniża możliwą maksymalną opłatę, jaką można pobierać za dostarczenie mieszkańcom wody przeznaczonej do spożycia. Po zmianie tej górne opłaty wyniosą 0,30 gr. za metr sześcienny; 0,2 gr. oraz 0,15 gr. za metr sześcienny.

Następna ze zmian zaproponowanych przez Senat pozwoli na zwolnienie z opłaty rocznej gruntów pokrytych wodami, które znajdują się w użytkowaniu jednostek samorządu terytorialnego i są przekazywane np. klubom sportowym czy osobom, które amatorsko łowią ryby. Takie zwolnienie będzie możliwe, o ile taka infrastruktura, np. pomosty, będzie ogólnodostępna i bezpłatna.

Senatorowie zdecydowali ponadto, by obniżyć maksymalne opłaty do celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarczych. Chodzi m.in. o pobór wody wykorzystywanej później do pojenia zwierząt gospodarskich.

Ceny wody nie wzrosną?

Premier Beata Szydło zapewniła we wtorek w Sejmie, że po zmianie przepisów "ceny wody nie wzrosną". Dodała, że tak jak zadeklarowała na poprzednim posiedzeniu Sejmu, "po przeanalizowaniu tego projektu ustawy i po przeanalizowaniu go jeszcze pod tym kątem, żeby zabezpieczyć przed możliwością ewentualnie jakichś podwyżek niekontrolowanych cen wody, zostaną zgłoszone w Senacie odpowiednie poprawki".

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli ponadto, że w przyszłości powstanie regulator cen wody, który ma zatwierdzać taryfy za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.

Posłowie opozycji PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15 przekonywali, że nowe prawo to de facto nowy podatek wodny, jaki zostanie nałożony na wszystkich, tzn. mieszkańców, przedsiębiorstwa, przemysł, energetykę czy rolnictwo. Według nich o przyszłych podwyżkach ma świadczyć fakt, że przychody nowej instytucji "Wód Polskich" sięgać będą kilku miliardów złotych rocznie.

Minister środowiska Jan Szyszko ripostował, że za czasów rządów koalicji PO-PSL woda zdrożała o 70 proc. Według informacji przedstawionej na profilu twitterowym ministerstwa, w 2008 roku średnia cena za wodę dla czteroosobowej rodziny wynosiła 860 zł, a w 2015 r. było to już 1460 zł.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Mario
7 lat temu
Na szczęście tylko ciemna masa , która na nich głosowała wierzy w te brednie. Podnieśli ceny dla energetyki więc prąd pójdzie do góry wszystkie produkty pójdą do góry więc i tak za wszystko zapłacą wszyscy i ta ciemna masa i ci normalni.
Xman
7 lat temu
Usztywnione = podwyższone
a
7 lat temu
Już widzę prezesów wybieranych w drodze konkursu ,tak samo został wybrany kurski,do TVP,,żenada,,
obserwator
7 lat temu
Taaaa, już im wierzę. Przyblokują ma dwa lata do wyborów a potem jak ew przegrają to ich nominaci na hasło z centrali łupną takie podwyżki że oszalejemy.