Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Premier Szydło odwołała ze stanowiska prezesa UOKiK

Premier Szydło odwołała ze stanowiska prezesa UOKiK

Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adam Jasser został odwołany ze stanowiska - podaje Polityka Insight. Rzecznik rządu Rafał Bochenek potwierdził tę informację. W ciągu miesiąca ma zostać powołana nowa osoba na to stanowisko.

Nieoficjalnie tę informację dużo wcześniej podała Polityka Insight, która napisała że Jasser poinformował już pracowników o swoim odwołaniu. UOKiK tuż przed godz. 17 nie potwierdził money.pl tych informacji. Biuro prasowe urzędu najpierw kazało czekać na komunikat na stronie internetowej, a później odesłało do służb prasowych rządu. Dopiero tuż przed godziną 19 oficjalnie o tej decyzji premier Szydło poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jasser stał na czele UOKiK od marca 2014 r. Zastąpił na tym stanowisku Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, która miała narazić się Donaldowi Tuskowi tym, że blokowała fuzję PGE i Energi. Jasser trafił do UOKiK właśnie z kancelarii premiera.

UOKiK pojawiał się ostatnio w mediach przy okazji spekulacji o planowanym połączeniu paliwowych gigantów: Orlenu, Lotosu i PGNiG. Takiej fuzji nie można przeprowadzić bez zgody urzędu antymonopolowego.

Do kompetencji prezesa UOKiK należy kształtowanie polityki antymonopolowej i polityki ochrony konsumentów. Prezes Urzędu odpowiada bezpośrednio przed premierem. Zgodnie z ustawą o UOKiK prezes Rady Ministrów powołuje prezesa UOKiK spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Nabór przeprowadza zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, liczący co najmniej trzy osoby, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię wyłonienia najlepszych kandydatów. W toku naboru zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów.

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
asel
91.6.114.* 2016-01-24 10:13
Tusk go wybrał i miał go na swoje potrzeby to mógł go ze sobą zabrać.
KUZNIA
88.199.128.* 2016-01-23 22:04
CZYSZCZĄ RÓWNO BO TRZEBA ROBIĆ MIEJSCE DLA SWOJAKÓW
pfranek
94.254.211.* 2016-01-23 16:48
Oczysci ta Stajnie Augiasza z przestepcow i kryminalistow.Dosc dzialan tych renegatow !
Zobacz więcej komentarzy (68)