Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Andrzej Duda: wierzę, że zmiany podatkowe odciążą najmniej zarabiających

181
Podziel się:

- Wierzę, że zmiany podatkowe spowodują, że najmniej zarabiający zostaną odciążeni; jeżeli będzie trzeba dociążyć tych najwięcej zarabiających, to będzie to element polityki solidarnościowej - mówi prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla PAP.

Prezydent Andrzej Duda: wierzę, że zmiany podatkowe odciążą najmniej zarabiających
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent pytany o oczekiwania wobec rządu dotyczące reformy podatkowej wskazał na: zmniejszenie obciążeń podatkowych dla zarabiających najmniej, uproszczenie systemu podatkowego, uszczelnienie systemu poboru VAT.

Prezydent zaznaczył, że nie została jeszcze ogłoszona ostateczna koncepcja zmian podatkowych, ale - jak podkreślił - wierzy głęboko, że spowodują one, że najmniej zarabiający zostaną odciążeni. - Jeżeli będzie trzeba dociążyć tych najwięcej zarabiających, to będzie to element polityki solidarnościowej - powiedział.

- Jest kilka pomysłów. Spokojnie czekam na efekt pracy i przedstawienie spójnej koncepcji - dodał prezydent.

Pytany, jakich rozwiązań oczekuje od rządu, powiedział: "Jest pewną niesprawiedliwością, że ogólne obciążenie podatnika pracującego na umowę o pracę jest w granicach ponad 50 proc. jego uposażenia, tego tak zwanego dużego brutto. Natomiast, jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to obciążenie to około 20 proc.".

Andrzej Duda zaznaczył, że podatki dla najbogatszych w innych krajach demokratycznych są wysokie. - Po prostu, jeśli ktoś dobrze zarabia, to podatki płaci - to kwestia solidaryzmu społecznego - uważa.

- Chciałbym, żeby zostały zmniejszone obciążenia podatkowe dla tych, którzy zarabiają najmniej, których budżety domowe są najskromniejsze. Chciałbym, aby system podatkowy w pewnych kwestiach został uproszczony. Liczę, że zmiany, które będą prowadzone w ramach nowego pakietu podatkowego będą zmierzały w kierunku uproszczeń, będą pozwalały w jeszcze większym stopniu uszczelnić system poboru VAT - podkreślił prezydent Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że wpływy z VAT-u wzrastają. - Zapowiadane uszczelnienie systemu staje się faktem. Jak podają niektórzy eksperci, wpływy z podatku VAT w tej chwili rosną szybciej niż PKB - zaznaczył.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(181)
Fff
8 lat temu
Ciekawe, tylko ze ten bogaty zatrudnia bievnego, no civkawe
maq
8 lat temu
Bogaci sobie poradzą, zresztą w polsce może kilku bogatych ludzi jest. Najwięcej po kieszeni dostaną biedacy co nie mają dosyć kasy żeby się opłacało przed podatkami uciekać. To co PIS proponuje to nie jest solidarność tylko programowe promowanie bezrobocia.
Rych
8 lat temu
Buba jest nikim
asdfa
8 lat temu
Tak, tak. W Szwecji też jest polityka solidarnościowa i najniższa stawka podatku PIT, wynosi 31%, z kwotą wolną na poziomie 9-10 tys zł, czyli przy ich zarobkach proporcjonalnie MNIEJ niż kwota wolna w polsce. Naprawdę bogatych jest 1-2%, a do tego umieją kombinować, więc siłą rzeczy ich opodatkowanie nie może dać tyle ile opodatkowanie pozostałych 98% społeczeństwa.
kaj
8 lat temu
co powie to skłamie
...
Następna strona