Notowania

wyłudzenie vat
22.09.2016 10:19

Próbowali wyłudzić 370 mln zł podatku VAT. Trafili za kratki

Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy prowadzili fikcyjny obrót platyną i udaremniono w związku z tym wyłudzenie 370 mln podatku VAT - poinformowały w czwartek policja i prokuratura. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Keith Allison/Flickr)

- Policjanci CBŚP wraz z urzędnikami Urzędu Kontroli Skarbowej z Warszawy ujawnili nielegalny proceder, polegający na fikcyjnym obrocie platyną i akcesoriami komputerowymi. Jak ustalili śledczy, osoby trudniące się tym procederem próbowały wyłudzić 370 mln zł podatku VAT "sprzedając" towar poza granice Unii Europejskiej. Wcześniej "towar" przechodził przez kilka firm - poinformowała kom. Agnieszka Hamelusz z KGP.

Jak dodała, funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 37 i 22 lat oraz udaremnili zwrot nienależnego podatku VAT. Obaj zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty oszustwa dotyczącego mienia na wielką skalę, jak również naruszeń przepisów kodeksu karno-skarbowego.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka powiedziała zaś, że śledztwo dotyczy czynów popełnionych od września 2015 r. do końca grudnia 2015 r. w Warszawie oraz innych miejscach w Polsce, które polegały "na narażeniu Skarbu Państwa na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej, to jest podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (VAT), przy wykorzystaniu utworzonego w tym celu łańcucha podmiotów gospodarczych".

- W ramach zakwestionowanych deklaracji VAT-7, jedna z badanych spółek deklarowała między innymi transakcje sprzedaży sprzętu komputerowego, wyrobów z platyny oraz prowadzenie działalności kantorowej. Zgromadzony obecnie materiał dowodowy pozwala na uznanie, że towar podawany do rozliczenia w złożonych deklaracjach oraz korektach deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w rzeczywistości nie istniał - dodała prokurator.

Policja informuje zaś, że przy zatrzymanych zabezpieczono w sumie ponad 330 tys. zł w różnej walucie i sztabkę złota.

- Wraz z zatrzymaniem podejrzanych dokonano także przeszukania ponad trzydziestu miejsc na terenie kraju, w których miała być prowadzona działalność gospodarcza podmiotów związanych z ujawnionym procederem - powiedziała prok. Zabłocka-Konopka.

Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn na okres trzech miesięcy.

Tagi: wyłudzenie vat, podatek vat, vat, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2016

gość2Nic dziwnego że dziura w VAT jest tak ogromna skoro po tyle wyłudzali. I nikt wcześniej tego nie zauważył.

22-09-2016

XYZDziwne, że za PO ich tak nie ścigali, przecież takie sumy z góry powinny być na wstępie dokładnie kontrolowane...

22-09-2016

KrzysiekNareszcie.

Rozwiń komentarze (12)