Notowania

czechy
22.12.2014 13:26

Producenci żywności chcą reakcji ministra na kontrole w Czechach

Marek Sawicki zapowiadał wcześniej, iż nie złoży skargi do Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)
Marek Sawicki minister rolnictwa

Producenci żywności chcą stanowczej reakcji ministra rolnictwa na wnikliwe kontrole polskich produktów w Czechach. Marek Sawicki zapowiadał wcześniej, iż nie złoży skargi do Komisji Europejskiej.

Tłumaczył, że może to się źle odbić na naszym eksporcie do południowych sąsiadów. Do specjalnej instrukcji nakazującej czeskie kontrole dotarła Informacyjna Agencja Radiowa.

Postawy ministra nie rozumie Paweł Augustyn z Polskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników. Argumentuje, że postępowanie czeskiej inspekcji wykracza poza procedury określone przez Unię Europejską. Skarga do Brukseli jest więc konieczna. Polska powinna bowiem skorzystać z typowej dla takich przypadków drogi administracyjnej. Jak przewiduje Paweł Augustyn, nie powinno to zaważyć na eksporcie. Polskie firmy ograniczają wysyłki swoich produktów na południe. Są tam drugim największym eksporterem żywności.

Michał Cieślak z Polskiego Komitetu Protestacyjnego Producentów Trzody Chlewnej dodaje, że nadmierne kontrole oznaczają straty dla branży. Szczególnie w okresie świątecznym. Żywność, która trafiała w ciągu dwóch dni do czeskich sklepów, teraz kontrolowana jest przez pięć-siedem dni. To powoduje, że tracą one na jakości i są zastępowane innymi artykułami. Procedura ogranicza dochody Polaków szczególnie teraz. Największy popyt na nasze mięso czy zboża jest właśnie przed Wigilią.

Dotychczasowe kontrole Czechów nie wykazały żadnych uchybień w polskiej żywności. Producenci zapowiadają też dodatkowe interwencje w tej sprawie u europosłów. Jeśli to nie poskutkuje, sami zgłoszą się do Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Dyskryminacja polskiej żywności. Nie będzie skargi do UE? _ - Dobrze, żeby w okresie świątecznym się pogodzić _- powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.
Sawicki o dyskryminacji Polaków w Czechach Minister rolnictwa Marek Sawicki będzie rozmawiał ze swoim czeskim odpowiednikiem ws. dodatkowych kontroli, które zarządzono wobec polskich produktów.
Rolnicy wyjaśniali "frajerów" z Sawickim Podczas spotkania wyjaśnione zostały także nieporozumienia wokół odszkodowań dla sadowników.
Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz