Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyt we frankach
17.02.2015 19:02

Przewalutowanie kredytu we frankach. Szczurek: dochód byłby nieopodatkowany

- Ministerstwo Finansów skupia się na tym, by porozumienia z bankami były jak najlepsze dla klientów - przekonuje szef resortu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

Dochód wynikający z przewalutowania kredytu nie byłby opodatkowany - powiedział we wtorek w Brukseli minister finansów Mateusz Szczurek, pytany o pomysł jednorazowej konwersji kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotówkach.

_ - Wspieramy przewalutowanie indywidualnych kredytów między różnymi klientami a bankami na zasadzie dobrowolności przez to, że dodatkowy dochód wynikający z tej ulgi nie byłby opodatkowany _ - powiedział dziennikarzom Szczurek.

Odniósł się w ten sposób do pomysłu szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka, który na początku lutego zaproponował możliwość jednorazowego przewalutowania kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotówkach - kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części - kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, odzwierciedlający konsekwencje osłabienia złotego.

Szczurek podkreślił, że MF skupia się na tym, by porozumienia z bankami były jak najlepsze dla klientów, a także by przestrzegane były reguły - także przez banki, które w przypadku kredytów hipotecznych są stroną dominującą.

Według propozycji Jakubiaka kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony. W wyniku takiej operacji potencjalna strata sektora bankowego, w ocenie szefa KNF, mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku. Propozycja ta jest obecnie rozważana przez przedstawicieli banków.

Jak zapowiedział w piątek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, w ciągu kilku tygodni sektor bankowy przedstawi propozycje rozwiązania problemu kredytów frankowych. _ - Będziemy szukali możliwie najlepszych, akceptowanych przez wszystkich interesariuszy rozwiązań _ - podkreślił.

W połowie stycznia, gdy szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił uwolnienie kursu franka, kurs ten wzrósł gwałtownie, z 3,57 zł do 5,19 zł. Obecnie kurs utrzymuje się na poziomie 3,94 zł. Według danych Biura Informacji Kredytowej w Polsce jest ok. 550 tys. kredytów we frankach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kredyt we frankach, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz