Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szykuje się rewolucja w podatkach. Każdy dostanie 25-30 proc. podwyżki

1082
Podziel się

Szczegóły mamy poznać tuż po świętach. Osoby zarabiające 3000 zł na rękę miałyby po zmianach otrzymywać nawet 3750 zł.

Szykuje się rewolucja w podatkach. Każdy dostanie 25-30 proc. podwyżki
(Jacek Dominski/REPORTER)
bDTLgcHp

- W przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany projekt, który obniży pozapłacowe koszty pracy i podniesie zarobki Polaków o 25-30 proc. - zapowiedział przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego Adam Abramowicz.

Poseł PiS przypomniał zapowiedzi rządu, który chce, aby poziom zarobków Polaków szybko zbliżył się do poziomu zarobków w Europie Zachodniej przy jednoczesnym uproszczeniu systemu podatkowego. Abramowicz wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu kierowany przez niego zespół wraz z Koalicją "Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków" zaprezentuje projekt zmian, które wychodzą naprzeciw tym celom.

Abramowicz powiedział, że dziś pozapłacowe koszty pracy są bardzo wysokie, wynoszą ponad 60 proc. - My proponujemy obniżenie tych kosztów do 25-30 proc. Różnica zostanie w kieszeni pracownika (...). Koszty dla pracodawcy pozostaną na takim samym poziomie jak obecnie (...). To będą podwyżki dość znaczące. Ktoś, kto zarabia dziś na rękę np. 3 tys. zł po zmianach otrzymałby 3750 zł - poinformował poseł. Dodał, że taki system byłby dużo prostszy niż obecny, bowiem dziś pracodawcy płacą składki z ośmiu różnych tytułów, składają trzy przelewy do ZUS i przelew do urzędu skarbowego.

bDTLgcHr

- Tu zasada byłaby prosta - firma płaciłaby jeden podatek w wysokości 25 proc. od całego funduszu płac, co wiązałoby się z wykonaniem obowiązków podatkowych za pracowników wobec państwa - powiedział. Dodał, że zapowiadane propozycje przewidują, że umowy zlecenia i umowy o dzieło byłyby podobnie opodatkowane.

Za zmiany zapłacą firmy

Poseł przyznał, że zmiana wiązałaby się z ubytkiem dochodów państwa, dlatego też planowane są regulacje, które zbilansują system. - Po drugiej stronie równania proponujemy zreformowanie podatku dochodowego. Dziś z CIT budżet otrzymuje ok. 30 mld zł, co jest bardzo niską kwotą patrząc na obroty firm. Są korporacje, które w Polsce nie płacą latami podatku, głównie zagraniczne, ale także krajowe (...). My proponujemy prosty, powszechny, uczciwy podatek - jeden dla wszystkich - powiedział.

W przypadku osób prawnych zmiana zakłada wprowadzenie zakazu odliczania kosztów uzyskania przychodów z jednoczesnym podatkiem przychodowym w wysokości 1,5 proc. Według Abramowicza, dzięki temu skończyłoby się wiele sporów między firmami a fiskusem o wysokość kosztów. - Jeżeli przedsiębiorca ma obrót, to płaciłby podatek (...). Z tej prostej operacji wynika, że dochody państwa z CIT byłyby kilkukrotnie wyższe - uważa poseł.

bDTLgcHx

Jednocześnie proponowane są zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em. - Będzie to podatek przychodowy na wzór obecnego podatku ryczałtowego. Średnia stawka wyniosłaby 3,6 proc., ale na razie nie przesądzamy, jakie stawki zostałyby ustalone dla poszczególnych kategorii działalności - powiedział Abramowicz. Zaznaczył, że dla handlu stawka musiałby wynieść tyle samo co w CIT, czyli 1,5 proc.

Poseł dodał, że przewidziane jest też obniżenie ZUS do 550 zł (stawka miałaby być skorelowana ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce), a składkę płaciły także spółki. W przypadku małej działalności gospodarczej wszystkie obciążenia pobierane przez państwo, zarówno składkowe, jak i podatkowe miałyby wynieść 15 proc. od przychodu.

Konkrety po świętach

Poseł poinformował, że zespół dysponuje odpowiednimi wyliczeniami, ale zostaną one zaprezentowane razem z projektem w przyszłym tygodniu. - Mamy wyliczenia z resortu finansów i z ZUS za 2015 r. Ten system nam się bilansuje przy tych założeniach - zapewnił. Wskazał, że zespół dysponuje opinią, z której wynika, że propozycje nie byłyby sprzeczne z przepisami unijnymi.

Dodał, że zmiana oznaczałaby bardzo wysoką podwyżkę wynagrodzeń, która "poszłaby na rynek", co byłoby też impulsem dla rozwoju gospodarki. Według niego obecnie nie widać żadnego innego bodźca, który mógłby podnieść jednorazowo wynagrodzenia o 25-30 proc. bez wzrostu kosztów dla pracodawców.

bDTLgcHy

- Z drugiej strony mielibyśmy do czynienia z ogromnym uproszczeniem systemu podatkowego. Urzędnicy skarbowi, którzy zajmują się rozliczaniem podatku zarówno od pracowników, jak i przedsiębiorstw nie mieliby co robić, a więc mogliby się zająć tymi, którzy wyłudzają VAT (...). Nowy podatek byłby powszechny, uzyskalibyśmy jednocześnie prostotę systemu podatkowego - podkreślił.

Zaznaczył, że nowy system premiowałby wysokomarżowe przedsięwzięcia, czyli najczęściej innowacyjne, które wykorzystują zaawansowane technologie. - Po krótkim czasie Polska stałaby się jednym wielkim terenem inwestycyjnym dla firm z całego świata - ocenił Abramowicz.

bDTLgcHS
gospodarka
prawo
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1082)
gość
4 lata temu
No to szok. Po, NOwoczesna ,KOD - szczęka opadła do samej ziemi.
Fuler
4 lata temu
kalkulując jesli cos sprzedaje z marza 10 % i nie moge sobie odliczyc kosztów zakupu to dopłacę 5% do swojej działalności to po nowelizacji bede musiał zrobic marze 25 % zeby tyle samo zarobic to znaczy inflacja skoczy o okolo 15 % czy jak bo nierozumie
ja
4 lata temu
jesteśmy tyle czasu w unii,pytanie podstawowe.....czemu nie zarabiamy jak w unii tylko jak w dawnej koloni......odpowiedź jest tylko jedna.....jesteśmy kolonią! pracuję w Holandii zarabiam jako murarz 14 euro h netto, i już nigdy nie będę pracował w Polsce...powód oczywisty płaca jak dla niewolników!
bDTLgcHT
Szyder
4 lata temu
Apeluję do wszystkich wiecznie niezadowolonych, wykorzystywanych, oszukiwanych i wyzyskiwanych pracowników: ZAŁÓŻCIE SOBIE SAMI WŁASNĄ FIRMĘ !!! Nawet najmniejszą, jednoosobową - zobaczycie na własnej skórze jaki to miód i jakie miliony. Że można ciągle leżeć, jeździć 5 razy do roku na wakacje, pławić się w luxusach i poganiać niewolników za jakich się uważacie. POLECAM!!!
jacekk
4 lata temu
A co z emerytami i rencistami szanowne PiS-owskie zbiegowisko?
...
Następna strona