Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma systemu emerytalnego. Pieniądze z OFE dostaną wszyscy Polacy?

129
Podziel się:

Pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych wrócą do Polaków - zapowiedział w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Jeszcze w nocy przed konferencją Morawieckiego "Gazeta Wyborcza" sugerowała, że pieniądze z OFE rozdane zostaną wszystkim Polakom po równo. Każdy miałby dostać prawie 7 tys. zł na Indywidualne Konto Emerytalne.

Reforma systemu emerytalnego. Pieniądze z OFE dostaną wszyscy Polacy?
(money.pl)
bEDPQKKt

- Środki zostaną przekazane dla każdego w takiej proporcji, w jakiej zostały uzbierane. Jeżeli ktoś zgromadził 2 tysiące, to dostanie 2 tysiące, jeżeli 20 tysięcy to 20 tysięcy zł - dementował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w radiu TOK FM.

P.Borys #EKG: po reformie #OFE środki w 3 filarze będą zapisane każdemu wg tego co uzbierał,a nie wszystkim po równo pic.twitter.com/ROVX4eEbZB

-- TOK FM Gospodarka (@TOKFMGospodarka) 5 lipca 2016

bEDPQKKv

Reforma zakłada m. in., że większa część zgromadzonych w OFE środków zostanie przeniesiona do III filaru, a pozostałości trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Ale to nie jedyne jej założenie (zobacz więcej)
. Wątpliwości wśród komentatorów i analityków wzbudził jeden ze slajdów na prezentacji Ministerstwa Rozwoju.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Na 27 stronie dokumentu znalazła się informacja, że średnio każdy Polak otrzyma po 6,3 tys. zł. We wtorek Paweł Borys uzupełnił, że nie będzie dzielenia środków po równo. 103 mld zł, przeniesione z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne, będą dzielone według proporcji a nie każdemu po równo.

bEDPQKKB

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w poniedziałek wspólnie z wicepremierem Mateuszem Morawieckim prezentował założenia "Programu Budowy Kapitału". PFR to przekształcona spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe, która działa pod skrzydłami Ministerstwa Rozwoju. "Program Budowy Kapitało" to plan tworzenia dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.

Ministerstwo Rozwoju planuje w ramach programu stworzenie powszechnych pracowniczych i indywidualnych programów kapitałowych w ramach III Filaru systemu emerytalnego. Oprócz tego resort zakłada powstanie publicznych funduszy nieruchomości, nowego typu obligacji Skarbu Państwa oraz obniżenie podatku od dochodów z długoterminowych inwestycji kapitałowych. Wicepremier Morawiecki poinformował, że większość projektów ustaw jest w trakcie tworzenia.

bEDPQKKW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(129)
polak mały
5 lata temu
Niech mi tylko oddadzą składki które mi zabrali z odsetkami to nie będę chciał żadnej emerytury od państwa !
Baca
5 lata temu
Znając metodyzłodziejskie będzie dzielone nie równo swym po 2000zł a innym po 4zł a będa i tacy co według nich nie będzie sie im należało.Nikt nie wymyślił grabi grabiących od siebie tylko w drugą strne.
podatnik73
5 lata temu
Nikt mi nie wmówi że urzędnik będzie mógł się lepiej "zaopiekować" moimi pieniędzmi niż firma prywatna. ZUS to "worek bez dna" niekompetentni urzędnicy z nominacji partyjnych nigdy nie zadbają o moje pieniądze tak jak ja bym to zrobił. Dlaczego są w Polsce cały czas uprzywilejowane grupy które nie wpłacają do kasy Państwa, ale czerpią z niej na innych zasadach, o wiele bardziej korzystnych od "zwykłych obywateli"??????? Kiedy wreszcie ktoś zrobi z tym porządek????????????????
bEDPQKKX
...
5 lata temu
czy ktoś mi wytłumaczy o co chodzi? kiedyś kazali wybrać filar-wybrałem, ostatnio kazali jeszcze raz wybrać czy aby nie chcę wszystkiego ZUS-owi oddać, wybrałem, nie oddałem. Teraz wbrew mojej dwukrotnie wyrażonej woli i tak mi ukradną? To jakaś kpina !
naiwniak
5 lata temu
Trzeci filar w IKZE mam od 4 lat w PZU.Właśnie otrzymałem informację o zgromadzonych środkach na moją emeryturę.Wpłaciłem 7000 żl,mam 6400 zł.Reszta to koszt obsługi czyli funduję PZU zysk. Likwiduję konto w III filarze.Czy proponowany przez p.Morawieckiego III filar też będzie tak wspierał oszczędzanie Polaków na emerytury?
...
Następna strona