Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Repolonizacja banków zakończona. "To kwestia ekonomii, nie ideologii"

Repolonizacja banków zakończona. "To kwestia ekonomii, nie ideologii"

 

 

Repolonizacja banków zakończona. PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupią pakiet 32,8 proc. akcji Banku Pekao. - W Polsce warto zmienić strukturę własności w sektorze bankowym - mówi WP money prezes PFR Paweł Borys. - To kwestia ekonomii, a nie ideologii - dodaje.

PZU i Polski Fundusz Rozwoju przejmą 32,8 proc. akcji Banku Pekao. Tym samym w rękach polskiego kapitału znajdzie się już 52 proc. sektora bankowego. PZU potrzebuje jeszcze zgody od urzędów nadzorczych i antymonopolowch, by domknąć wartą 10,6 mld zł transakcję. Repolonizacja banków jest jednym z haseł partii rządzącej.

Negocjacje z włoską grupą UniCredit trwały od miesięcy. Jak mówi WP money Paweł Borys, zakończyły się one dopiero w czwartek nad ranem. - Skończyliśmy negocjacje około drugiej - trzeciej w nocy. Jestem przekonany, że uzyskaliśmy dobre warunki - mówi.

Prezes PFR jest także przekonany, że zwiększanie udziału polskiego kapitału w sektorze bankowym jest potrzebne. - Europa Wschodnia jest wyjątkiem. Nigdzie na świecie takiej większości inwestorów zagranicznych w strukturze sektora bankowego nie ma. Średnio wynosi ona 25-30 proc. W Polsce będzie to teraz 48 proc. Uważam, że to jest bardzo dobry model - mówi.

PZU deklaruje, że nie prowadzi obecnie żadnych rozmów dotyczących kupna udziałów kolejnych banków. Prezes ubezpieczyciela Michał Krupiński zadeklarował, że wraz z przejęciem akcji Pekao cel strategiczny zostanie wypełniony.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
wewa
2017-01-31 00:00
A kto jest właścicielem PZU i PKOBP
maria
2016-12-13 12:02
A potem do koryta dopadnie nastepna zmiana swin i sprzedadza te banki za grosz i osmiorniczki az do trzeciego pokolenia. Wlasnosc bankow, mediow i energetyki, transportu publicznego i wody musi byc zawarowana w Konstytucji. Inaczej my, narod bez przerwy bedziemy harowali na rabusiow a Polska bedzie gonic w pietke i nigdy z kryzysu nie wyjdzie.
ziuta
2016-12-12 16:35
Będą nowe stanowiska dla nieuków typu Misiewicze. Włosi kupili bank tanio, a sprzedają cztery razy drożej. No ale PZU z pieniędzmi się nie liczy, bo to nie ich pieniądze, a trzeba zaspokoić urojenia prezesa "dobrej zmiany"
Pokaż wszystkie komentarze (343)