Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Rocznica upadku muru berlińskiego. Michaił Gorbaczow krytykuje Zachód

0
Podziel się:

Nawiązując do konfliktu na Ukrainie Michaił Gorbaczow zaapelował o stopniowe zniesienie sankcji wobec Rosji.

Rocznica upadku muru berlińskiego. Michaił Gorbaczow krytykuje Zachód
(PAP/EPA)

Ostatni przywódca ZSRR zarzucił mu triumfalizm i dążenie do dominacji. Dodatkowo opowiedział się za zniesieniem sankcji wobec Rosji. - _ Koniec zimnej wojny był okazją do stworzenia nowej Europy i bezpieczniejszego świata - wspólnego europejskiego domu. Zamiast tego Zachód, a w szczególności Stany Zjednoczone, ogłosiły się zwycięzcami zimnej wojny _ - mówił były sekretarz generalny KPZR.

Wśród przykładów _ krótkowzrocznej polityki Zachodu _ wymienił rozszerzenie NATO, politykę wobec Jugosławii, szczególnie Kosowa oraz plany budowy tarczy antyrakietowej.

Gorbaczow wyraził ubolewanie, że międzynarodowe napięcia negatywnie wpływają na relacje niemiecko-rosyjskie. _ Pamiętajmy, że bez rosyjsko-niemieckiego partnerstwa niemożliwa jest bezpieczna Europe _ - podkreślał polityk.

Nawiązując do konfliktu na Ukrainie Gorbaczow zaapelował o _ stopniowe zniesienie _ sankcji wobec Rosji. Pierwszym krokiem powinno być, jego zdaniem, zniesienie restrykcji wobec rosyjskich polityków tak, aby mogli oni włączyć się w poszukiwanie rozwiązania sporu. Za płaszczyznę współpracy Zachodu i Rosji uznał pomoc Ukrainie w przezwyciężeniu skutków wojny.

W wystąpieniu na forum Cinema for Peace powiedział, że swoją zgodę z lat 1989-1990 na otwarcie muru i zjednoczenie Niemiec uważa nadal za słuszną, choć był - w przeciwieństwie do USA - zwolennikiem neutralności Niemiec.

Gorbaczow spotkał się w piątek wieczorem z mieszkańcami Berlina przy dawnym przejściu granicznym Checkpoint Charlie. Tam także apelował o utrzymanie dobrych relacji Niemiec z Rosją. W poniedziałek przyjmie go kanclerz Angela Merkel.

Gorbaczow zbulwersował ostatnio zachodnią opinię publiczną, broniąc polityki prezydenta Władimira Putina i opowiadając się za przynależnością Krymu do Rosji.

Gorbaczow objął w 1985 r. stanowisko sekretarza generalnego KC KPZR. Prowadzona przez niego polityka pieriestrojki i głasnosti była jednym z czynników, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny, upadku muru berlińskiego i w konsekwencji do zjednoczenia Niemiec w 1990 r. _ Gorbi _, jak nazywają go Niemcy, cieszy się między Renem a Odrą ogromną popularnością.

Czytaj więcej w Money.pl
"To Putin nakazał strzelać na Majdanie" -_ To Władimir Putin nakazał prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi strzelanie do demonstrantów na Majdanie _ - mówił George Soros.
Ostatni przywódca ZSRR apeluje do Niemców Ostatni przywódca ZSRR apelował o utrzymanie dobrych relacji z Rosją.
"To pogwałcenie prawa międzynarodowego" Oznajmił, że nastąpiło osłabienie we wdrażaniu postanowień o zawieszeniu broni w Donbasie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)