Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ropa drożeje. To już koniec taniego paliwa?

0
Podziel się

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o prawie 2 proc. W środę surowiec zdrożał aż o 8 proc. - podają maklerzy.

Ropa drożeje. To już koniec taniego paliwa?
(ADRIAN SLAZOK/REPORTER)
bDAMolSJ

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o prawie 2 proc. W środę surowiec zdrożał aż o 8 procent - podają maklerzy. Na szczęście złoty wzrósł w ostatnich czterech dniach o ponad dwa procent.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 32,87 dolary (82 grosze za litr), po zwyżce o 59 centów.

Europejska ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 55 centów do 35,59 dolarów za baryłkę (89 groszy za litr).

bDAMolSL

Surowce stały się atrakcyjnym obiektem do zakupów przez inwestorów, bo osłabia się amerykański dolar, a to oznacza, że ropa i inne surowce wyceniane w tej walucie stają się tańsze dla kupujących.

Na dodatek na rynkach pojawiają się informacje, że Wenezuela i sześciu innych eksporterów ropy z OPEC jest otwartych na zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia kartelu w sprawie cen ropy.

- Na rynku ropy mieliśmy w środę duże odbicie cen - wskazuje Angus Nicholson, analityk IG Ltd. w Melbourne. - Jednak myślę, że prędzej zobaczymy dalszy spadek cen ropy do 20 dolarów za baryłkę, zanim nastąpi jakaś stabilizacja na rynkach paliw - dodaje.

Nicholson mówi, że cięcie dostaw ropy przez nawet sześciu producentów z OPEC nie poprawi sytuacji na rynku ropy.

bDAMolSR

- Nawet jeśli mamy tych sześciu dostawców ropy, którzy zechcą obniżyć swoją produkcję, to jest tylu innych eksporterów surowca, którzy natychmiast zajmą ich udział w rynku - ocenia.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 2,40 dolara do 32,28 dolarów za baryłkę. W tym roku ropa w USA staniała o 12 proc.

Ceny na stacjach niższe dzięki mocniejszemu złotemu

Ceny oleju napędowego na krajowych stacjach paliw spadły w ciągu roku o 14 procent do średniej 3,69 zł za litr 3 lutego.

bDAMolSS

Jednocześnie ze wzrostem międzynarodowych cen ropy w ciągu czterech ostatnich dni złoty umocnił się do dolara o 2,4 proc., co zbija ceny detaliczne paliw.

Ceny paliw na stacjach - Reflex

bDAMolTm
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)