Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek paliwowy w Polsce. Spada popyt na paliwa ciekłe

0
Podziel się:

Publikując pod koniec roku dane, POPiHN wskazywał na wciąż utrzymujące się zjawisko szarej strefy w handlu paliwami.

Rynek paliwowy w Polsce. Spada popyt na paliwa ciekłe
(NWFblogs/Flickr, lic. CC BY-NC-ND 2.0)
bECSxwyJ

- 2014 rok był kolejnym rokiem spadku oficjalnego popytu na paliwa ciekłe w Polsce - powiedział prezes biura Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Leszek Wieciech, otwierając debatę o polskim rynku paliwowym.

Jak zaznaczył prezes - dyrektor generalny biura POPiHN, spadek popytu na paliwa ciekłe w naszym kraju utrzymuje się trzeci rok z rzędu.

Wieciech poinformował ponadto, że spadki cen ropy na rynkach światowych spowodowały spadek cen detalicznych na stacjach paliw. - Nie jesteśmy (jeszcze) na etapie nasycenia rynku, jak niektóre państwa Europy Zachodniej - zaznaczył.

bECSxwyL

Zmiany na polskim rynku paliwowym związane z sytuacją makroekonomiczną, perspektywy cenowe i sposoby przeciwdziałania szarej strefie w tym sektorze, to główne tematy poniedziałkowej debaty "Perspektywy rozwoju polskiego rynku paliwowego - wyzwania i bariery".

Uczestnicy spotkania omówią sytuację na rynku naftowym; w tym zjawisko gwałtownego spadku notowań cen ropy i co z tego wynika dla polskich firm branży paliwowej, zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym. Goście wymienią też poglądy na bezpieczeństwo zaopatrzenia Polski w paliwo i ropę w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, kierunki importu tego surowca, skutecznej kontroli jakości paliwa i rozwoju produkcji biopaliwa.

Debata będzie też okazją do pierwszego podsumowania krajowego rynku paliw w 2014 roku. Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) za trzy kwartały ubiegłego roku zapotrzebowanie na olej napędowy utrzymywało się na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie 2013 roku, ale popyt na benzynę spadł o około 3 proc.

Sprawdź, jak zmieniały się ceny paliw

bECSxwyR

Publikując pod koniec roku te dane, POPiHN wskazywał na wciąż utrzymujące się zjawisko szarej strefy w handlu paliwami. Uczestnicy debaty podsumują też skuteczność wdrożenia przyjętych w ub. roku przepisów mających zapobiegać temu zjawisku.

Chodzi m.in. o ustawowy obowiązek składania kwoty 10 mln zł jako zabezpieczenia przy uzyskaniu koncesji na produkcję i obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Choć ten przepis wywołał wiele kontrowersji, to znalazł się w ustawie, gdyż w przypadku przywozu paliwa z zagranicy w celu wprowadzenia go do obrotu, przestępstwa podatkowe występują najczęściej.

Nielegalny obrót paliwami oznacza straty nie tylko dla firm uczciwie działających na rynku, ale przede wszystkim dla budżetu państwa. W 2013 roku szacowano je na 4,3-5,8 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozytywne prognozy cen paliw na stacjach Analitycy wskazują, że mimo osłabienia złotówki, ceny hurtowe paliw nie wzrosły dzięki spadkowi cen ropy.
Zamość - drogi hipermarket Redaktor Karol Kozyra zapytał mnie o sprawy cen na stacjach. Oto kilka uwag dla Tygodnika Zamojskiego: Ropa naftowa tanieje na światowych rynkach od kilku miesięcy. Aktualnie za baryłkę płaci się ok. 56 dolarów. To o 50 proc. mniej, niż jeszcze w czerwcu 2014 roku. Są dwa powody takich dużych wahań cen. Pierwszy to nadwyżka ilości ...
Zatankować czy poczekać? Poznaj prognozy cen paliw W drugiej połowie mijającego roku ceny benzyny na polskich stacjach obniżyły się o 91 groszy na litrze. Będzie jeszcze taniej?
bECSxwzm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)