Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd zarabia już na KGHM. Teraz na celownik bierze Orlen i PGNiG

150
Podziel się

Po podatku miedziowym czas na podatek od gazu. Ministerstwo Finansów zaproponowało nałożenie daniny na wydobycie węglowodorów w Polsce.

Ministerstwo Finansów chce więcej pieniędzy od spółek skarbu państwa
Ministerstwo Finansów chce więcej pieniędzy od spółek skarbu państwa (Gaz-System)
bEgMWVqZ

Po podatku miedziowym czas na podatek od gazu. Ministerstwo Finansów chce nałożenia daniny na wydobycie węglowodorów w Polsce.

O tym, że firmy wydobywające gaz i ropę naftową będą płacić odpowiednio 3 i 6 proc. wartości tych surowców wiadomo od dłuższego czasu. Ustawa nakładająca na nich ten obowiązek miała wejść w życie od 1 stycznia 2020 r., jednak resort finansów postanowił nie czekać. Tuż przed weekendem opublikował projekt, który zmienia ten termin na 1 stycznia 2019. Rząd powinien przyjąć projekt w najbliższych tygodniach.

- Na pierwszy rzut oka można ocenić, że projekt dotyczy w największym stopniu PGNiG. W mniejszym stopniu dotyczy Orlenu, który wydobywa w Polsce niewielkie ilość surowca, podobnie jak Lotosu - ocenił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Kamil Kliszcz, analityk mBank Dom Maklerski.

bEgMWVrb

Z drugiej strony jednak, przed kilkoma tygodniami Orlen poinformował o rozpoczęciu testów eksploatacyjnych złoża gazu na Podkarpaciu, które szacowane jest na 2 mld m3. Wówczas prezesi zarówno koncernu, jak i spółki Orlen Upstream zapowiedzieli intensyfikację prac poszukiwawczych na terenie Polski.

Konstrukcja podatku od wydobycia węglowodorów istnieje już w polskim prawie. Nie przynosi jednak zysków, gdyż zakłada opodatkowanie wydobycia z łupków, co wbrew szumnym zapowiedziom sprzed kilku lat, nigdy nie nastąpiło na skalę przemysłową.

Zobacz także: Zobacz też: Premier o zwiększeniu wydobycia gazu w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgMWVrC
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(150)
Xx
3 lata temu
Jak w średniowieczu Polacy muszą placic daniny pysze i szmalowi.
Dzidek
3 lata temu
Ą co nie maja na premie dla siebie i soltysowej
HIOB
3 lata temu
Złodzieje co można powiedzieć wolą utrzymywać patologie niż wspierac uczciwie pracujących
bEgMWVrD
Radek123
3 lata temu
Niech najpierw od koryta sobie odejmą i czarnych opodatkują to idziura budżetowa zniknie ....
Smoku
3 lata temu
To nie podatek bo PIS nie nakłada nowych podatków to DANINA :D ... Brawo a tak dobrze jest w Polsce budżet ma nadwyżki wiec nie trzeba nowych podatków ...
...
Następna strona