Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
29.10.2018 15:23

Rząd zarabia już na KGHM. Teraz na celownik bierze Orlen i PGNiG

Po podatku miedziowym czas na podatek od gazu. Ministerstwo Finansów zaproponowało nałożenie daniny na wydobycie węglowodorów w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz-System)
Ministerstwo Finansów chce więcej pieniędzy od spółek skarbu państwa

Po podatku miedziowym czas na podatek od gazu. Ministerstwo Finansów chce nałożenia daniny na wydobycie węglowodorów w Polsce.

O tym, że firmy wydobywające gaz i ropę naftową będą płacić odpowiednio 3 i 6 proc. wartości tych surowców wiadomo od dłuższego czasu. Ustawa nakładająca na nich ten obowiązek miała wejść w życie od 1 stycznia 2020 r., jednak resort finansów postanowił nie czekać. Tuż przed weekendem opublikował projekt, który zmienia ten termin na 1 stycznia 2019. Rząd powinien przyjąć projekt w najbliższych tygodniach.

- Na pierwszy rzut oka można ocenić, że projekt dotyczy w największym stopniu PGNiG. W mniejszym stopniu dotyczy Orlenu, który wydobywa w Polsce niewielkie ilość surowca, podobnie jak Lotosu - ocenił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Kamil Kliszcz, analityk mBank Dom Maklerski.

Z drugiej strony jednak, przed kilkoma tygodniami Orlen poinformował o rozpoczęciu testów eksploatacyjnych złoża gazu na Podkarpaciu, które szacowane jest na 2 mld m3. Wówczas prezesi zarówno koncernu, jak i spółki Orlen Upstream zapowiedzieli intensyfikację prac poszukiwawczych na terenie Polski.

Konstrukcja podatku od wydobycia węglowodorów istnieje już w polskim prawie. Nie przynosi jednak zysków, gdyż zakłada opodatkowanie wydobycia z łupków, co wbrew szumnym zapowiedziom sprzed kilku lat, nigdy nie nastąpiło na skalę przemysłową.

Zobacz też: Premier o zwiększeniu wydobycia gazu w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2018

Trzeba było myślećMasz "ciemny ludzie" to co wybrałeś. Samoloty dla ha ha ha VIP'ów kosztują, BMW'uchy również a jaśniepaństwo było tak spragnione luksusu, że chętnie … Czytaj całość

29-10-2018

babkaZlikwidujcie 500+ i pieniądze będą wtedy dla wszystkich a nie dla tych co pracować nie chcą.

29-10-2018

tyletak się okrada Polaków Daninę dla państwa zapłacimy my w cenach produktów końcowych złodzieje

Rozwiń komentarze (150)