Notowania

sankcje wobec rosji
20.12.2016 20:33

Amerykanie objęli sankcjami kolejne osoby i firmy z Rosji

Wśród spółek objętych teraz sankcjami jest budujący most łączący Rosję z Krymem nad Cieśniną Kerczeńską koncern Strojprojekt, a także Koleje Krymskie i Porty Krymskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Novatek)

USA dopisały we wtorek siedem osób oraz osiem spółek i przedsiębiorstw państwowych do listy podmiotów objętych sankcjami wobec Rosji za aneksję Krymu i rolę w konflikcie na wschodzie Ukrainy - poinformował amerykański resort finansów.

Aktualizacja 21:02

Sześć z tych osób objęto sankcjami za związki z rosyjskim bankiem, na który USA nałożyły sankcje w 2014 roku, a jedną za powiązania z firmą budującą bazę wojskową w pobliżu granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Wśród spółek objętych teraz sankcjami jest budujący most łączący Rosję z Krymem nad Cieśniną Kerczeńską koncern Strojprojekt, a także Koleje Krymskie i Porty Krymskie.

Ponadto wymieniono 26 filii Rossielchozbanku (Rosyjskiego Banku Rolnego, RusAg) oraz koncernu gazowego Novatek; oba te podmioty są już objęte amerykańskimi sankcjami od 2014 roku. Reuters pisze, że chodzi o sankcje zabraniające Amerykanom dokonywania z tymi przedsiębiorstwami transakcji, których przedmiotem są pewne papiery dłużne.

John E. Smith, dyrektor biura kontroli aktywów obcych w resorcie finansów USA, podkreślił w oświadczeniu, że te najnowsze sankcje nałożono "w odpowiedzi na bezprawną okupację Krymu i nieustającą agresję na Ukrainie".

Dodał, że celem tych sankcji jest presja na Moskwę polegająca na utrzymaniu kosztów, jakie strona rosyjska ponosi z powodu okupacji Krymu, a także "zakłócenie działań tych, którzy popierają przemoc i destabilizację na Ukrainie".

Moskwa zapowiada reakcję na objęcie przez USA kolejnych osób oraz spółek i przedsiębiorstw państwowych z Rosji sankcjami. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow oświadczył, że Moskwa pozostawia sobie prawo wyboru czasu, miejsca i formy odpowiedzi na sankcje USA. Uznał te restrykcje za wrogi akt ustępującej administracji Baracka Obamy. Mówił o "opłakanym stanie" relacji rosyjsko-amerykańskich z powodu "bezmyślnej polityki Waszyngtonu".

Oprac. Bartosz Wawryszuk

Tagi: sankcje wobec rosji, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2016

adamRosjanie boją się tych sankcji jak mróz gó...n.a

20-12-2016

QwerZA podpalenie świata, stworzenie ISIS, śmierć milionów niewinnych powinniście US RAŃCY zgnić żywcem

20-12-2016

lewamerykanie to dziki kraj

Rozwiń komentarze (12)