Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie planu finansowego NFZ na 2017 r.

8
Podziel się:

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała w wtorek projekt planu finansowego NFZ na 2017 r. Na świadczenia opieki zdrowotnej przewidziano na przyszły rok ponad 73 mld zł, czyli 3,8 mld więcej niż na bieżący.

Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie planu finansowego NFZ na 2017 r.
(Pixabay.com/Domena publiczna)
bEDoUqEl

Koszty świadczeń opieki zdrowotnej stanowią ok. 95 proc. kosztów Funduszu określonych w projekcie planu finansowego na 2017 r.

NFZ planuje wydać na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) 9,8 mld, zaś na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - 5,6 mld. Na leczenie szpitalne zapisano 31,3 mld - w tym na programy terapeutyczne (lekowe) - 2,9 mld i chemioterapię - 1,2 mld.

Na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień zaplanowano 2,4 mld; na rehabilitację leczniczą - 2,1 mld; na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 1,3 mld; zaś na opiekę paliatywną i hospicyjną - 599 mln.

bEDoUqEn

Plan przewiduje na leczenie stomatologiczne 1,7 mld, na lecznictwo uzdrowiskowe - 656 mln; a na pomoc doraźną i transport sanitarny - 48 mln.

W planie zapisano 189 mln na profilaktyczne programy zdrowotne oraz 7,8 mld na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę. Koszty realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego oszacowano na 1,8 mld zł.

W przyszłorocznym planie we wszystkich województwach zapisano większe niż w tym roku kwoty środków na koszty świadczeń opieki zdrowotnej.

Oddział Dolnośląski ma otrzymać 5,4 mld; Kujawsko-Pomorski - 3,8 mld; Lubelski - 4 mld; Lubuski - 1,8 mld; Łódzki - 4,9 mld; Małopolski - 6,2 mld; Mazowiecki - 10,5 mld; Opolski - 1,7 mld; Podkarpacki - 3,8 mld; Podlaski - 2,1 mld; Pomorski - 4,1 mld; Śląski - 8,8 mld; Świętokrzyski - 2,4 mld; Warmińsko-Mazurski - 2,5 mld zł; Wielkopolski - 6,4 mld a Zachodniopomorski - 3,1 mld zł.

bEDoUqEt

Projekt planu finansowego NFZ opracowuje prezes Funduszu; podstawą jego sporządzenia są prognozy przychodów i kosztów na trzy kolejne lata (czyli w tym przypadku 2017-2019) oraz projekty planów finansowych przekazane przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich Funduszu. Ujmowane w projekcie przychody i odpowiadające im koszty zostały określone w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne przekazane przez Ministerstwo Finansów.

bEDoUqEO
zdrowie
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
aga
5 lata temu
Co z tego i tak trzeba będzie się leczyć prywatnie :'(
yznogood
5 lata temu
He, he... a "zbawca" polskich szpitali, z ogromnym aparatem reklamowym zbiera do 30 milionów podczas propagandowego kiczu zwanego WOŚP. To dopiero ogłupianie narodu
ari
5 lata temu
NFZ miał być zlikwidowany, a oni finansują NFZ i to na 2017 rok! Typowe Ogłupianie Narodu!
bEDoUqEP
realista
5 lata temu
Czyli 18 mld $ buahahahahaha Dla porównania Niemcy wydają na opiekę zdrowotną ponad 300 mld $ czyli ponad 16 razy więcej a mają tylko 2 razy więcej obywateli. Holandia 85 mld $ a ma ponad 2 razy mniej ludzi niż Polska. Efekt jest taki, że na jednego pacjenta w Polsce przypada 7-8 razy mniej pieniędzy niż w krajach z dobrze rozwiniętą opieką zdrowotną. Za to na armię proporcjonalnie do PKB wydajemy najwięcej w Europie. Chory kraj z chorymi rządami.
polonista
5 lata temu
"...w wtorek"...no tak..