Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Szef KNF opowiada się za integracją z NBP

0
Podziel się:

Chrzanowski ponownie opowiedział się też za "instytucjonalnym połączeniem nadzoru mikro i makroostrożnościowego", czyli integracją KNF z NBP, bo - argumentował - będzie to służyć stabilności sektora finansowego.

Szef KNF opowiada się za integracją z NBP
(East News/Bartosz KRUPA)

To, że polska gospodarka rozwija się w sposób szybki i zrównoważony, jest w dużej mierze zasługą dobrze skapitalizowanego i stabilnego sektora bankowego - mówił przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski w środę podczas Forum Bankowego 2017.

Zapewniał, że "sektor bankowy nie generuje istotnych ryzyk".

Chrzanowski wypowiadał się m.in. o kredytach mieszkaniowych. - Należy zgodzić się z tezą, że sytuacja w której niemal 100 procent kredytów mieszkaniowych udzielonych jest ze zmiennym oprocentowaniem jest sytuacją nietypową - mówił.

- Istnienie kredytów mieszkaniowych o stałej stopie mogłoby stworzyć klientom większą możliwość wyboru - dodał.

KNF nie planuje jednak faworyzować kredytów o stałym oprocentowaniu. Między innymi dlatego, że wiążą się one z pewnym zagrożeniem dla sektora finansów, a także są po prostu droższe dla klientów - mówił szef KNF.

Chrzanowski ponownie opowiedział się też za "instytucjonalnym połączeniem nadzoru mikro i makroostrożnościowego", czyli integracją KNF z NBP, bo - argumentował - będzie to służyć stabilności sektora finansowego. - Oczywiście taką reorganizację należy zaplanować w sposób odpowiedzialny i przeprowadzić tak, by uniknąć jakiejkolwiek formy luki organizacyjnej czy przejściowego pogorszenia jakości nadzoru - powiedział.

- Jednak w potencjalnej sytuacji kryzysowej taka integracja służyć będzie np. przyspieszonej wymianie informacji i szybszym decyzjom - argumentował Chrzanowski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)