Notowania

skok
14-06-2017 (14:03)

Nowoczesna chce komisji ws. SKOK. BFG wypłacił klientom kas już 4,5 mld zł

Politycy tego ugrupowania od dawna przekonują, że upadki kolejnych Kas SKOK, to dowód na istnienie największej w historii współczesnej Polski afery finansowej. Podobnie uważa też prof. Balcerowicz i politycy innych partii podpisani pod wnioskiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

Politycy tego ugrupowania od dawna przekonują, że upadki kolejnych kas SKOK, to dowód na istnienie największej w historii współczesnej Polski afery finansowej. Podobnie uważa też prof. Balcerowicz i politycy innych partii podpisani pod wnioskiem.

Jak przekonuje w komunikacie Nowoczesna, w aferę ze SKOK w roli głównej zamieszani są politycy związani z PiS. Dla reprezentującego wnioskodawców posła Nowoczesnej Pawła Pudłowskiego, nie ma żadnych wątpliwości w tej sprawie.

Dlatego politycy Nowoczesnej przy wsparciu posłów PSL i UED złożyli do Marszałka Sejmu wniosek projektu uchwały Sejmu. Zadają w niej powołania Komisji Śledczej w celu zbadania prawidłowości o legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów nadzorowanych przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową.

W ciągu ostatnich miesięcy trudno wskazać dłuższy okres przerwy pomiędzy kolejnymi upadkami SKOK. Po jednym z nich głos zabrał prof. Leszek Balcerowicz. Podziela on opinię Nowoczesnej. Dla niego SKOK-i to "zdecydowanie największa afera finansowa po 1989 roku".

Pieniądze w tej konkretnej kasie miało 17 tys. osób, a suma depozytów sięgnęła 124 mln zł. Jak poinformowała Komisja, "aktywa SKOK Nike nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań". W tej konkretnej kasie od prawie roku funkcjonował zarząd komisaryczny. Badanie wykazało, że jest ona "głęboko niewypłacalna."

Ogłoszenie upadłości stanowi więc formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przypomnijmy jednak, że nie zawsze tak było. SKOK-i gwarancją BFG są objęte stosunkowo od niedawna:

Pełnej gwarancji podlegają jednak tylko depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tys. euro. Od początku istnienia SKOK-ów BFG wypłacił już klientom zlikwidowanych kas prawie 4,5 mld zł,

Wynika z nich między innymi, że kasy manipulowały swoimi danymi finansowymi, żeby ukryć swoją złą sytuację. Dodatkowo 10 z 40 działających w grudniu SKOK-ów nie spełniało ustawowego wymogu wypłacalności, a 7 jest poważnie zagrożonych. Od tego czasu upadły dwa kolejne SKOK-i.

Tagi: skok, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2017

PozytronowyBezdyskusyjnie SKOK-i to największa afera finansowa w historii Polski, a jej twórcy znaleźli bezpieczną przystań w PiS. Trzeba wyjaśnić ile, w jakiej … Czytaj całość

14-06-2017

nieZ Ł O D Z I E JPopieram Nowoczesną -A ŁOJCIEC I ZAŁOŻYCIEL JEST SENATOREM pis !!

15-06-2017

WojciechI tak z błogosławieństwem PiS-u wyprowadza się na razie bezkarnie olbrzymie pieniądze z budżetu na prywatne konta.Aktualny pisowski senator- p. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (95)