Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowoczesna chce komisji ws. SKOK. BFG wypłacił klientom kas już 4,5 mld zł

Nowoczesna chce komisji ws. SKOK. BFG wypłacił klientom kas już 4,5 mld zł

Fot. STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS

Politycy tego ugrupowania od dawna przekonują, że upadki kolejnych kas SKOK, to dowód na istnienie największej w historii współczesnej Polski afery finansowej. Podobnie uważa też prof. Balcerowicz i politycy innych partii podpisani pod wnioskiem.

Jak przekonuje w komunikacie Nowoczesna, w aferę ze SKOK w roli głównej zamieszani są politycy związani z PiS. Dla reprezentującego wnioskodawców posła Nowoczesnej Pawła Pudłowskiego, nie ma żadnych wątpliwości w tej sprawie.

Dlatego politycy Nowoczesnej przy wsparciu posłów PSL i UED złożyli do Marszałka Sejmu wniosek projektu uchwały Sejmu. Zadają w niej powołania Komisji Śledczej w celu zbadania prawidłowości o legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów nadzorowanych przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową.

W ciągu ostatnich miesięcy trudno wskazać dłuższy okres przerwy pomiędzy kolejnymi upadkami SKOK. Po jednym z nich głos zabrał prof. Leszek Balcerowicz. Podziela on opinię Nowoczesnej. Dla niego SKOK-i to "zdecydowanie największa afera finansowa po 1989 roku".

 

Ciągle zdają się to potwierdzać kolejne plajty. Jak pisaliśmy w money.pl, KNF 2 czerwca 2017 r. jednogłośnie zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Nike oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy.

Pieniądze w tej konkretnej kasie miało 17 tys. osób, a suma depozytów sięgnęła 124 mln zł. Jak poinformowała Komisja, "aktywa SKOK Nike nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań". W tej konkretnej kasie od prawie roku funkcjonował zarząd komisaryczny. Badanie wykazało, że jest ona "głęboko niewypłacalna."

Ogłoszenie upadłości stanowi więc formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przypomnijmy jednak, że nie zawsze tak było. SKOK-i gwarancją BFG są objęte stosunkowo od niedawna:

 

 

Pełnej gwarancji podlegają jednak tylko depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tys. euro. Od początku istnienia SKOK-ów BFG wypłacił już klientom zlikwidowanych kas prawie 4,5 mld zł,

Nowoczesna już wcześniej apelująca o powołanie komisji śledczej ws. SKOK, przypomina, że wnioski z raportów KNF o stanie SKOK-ów z końca 2016 roku były już wystarczająco niepokojące, żeby ją powołać.

Wynika z nich między innymi, że kasy manipulowały swoimi danymi finansowymi, żeby ukryć swoją złą sytuację. Dodatkowo 10 z 40 działających w grudniu SKOK-ów nie spełniało ustawowego wymogu wypłacalności, a 7 jest poważnie zagrożonych. Od tego czasu upadły dwa kolejne SKOK-i.

skok, leszek balcerowicz, nowoczesna
Czytaj także
Polecane galerie
marcomarco
2017-06-19 18:01
Zachowajmy jakąś kolejność komisji według wagi strat Polski. W przypadku afery frankowej straty Polaków to według KNF około 60 mld złotych. Dodatkowo państwo cały czas traci według NISS 20 mld złotych rocznie. Przy tym Skoki to "małe piwo". Nowoczesna chce odwrócić uwagę od rzeczy ważniejszych.
marek
2017-06-16 21:19
Niejaki Birecki,poszedł w senatory,kasę zwinął ,teraz jest super prawym senatorem PIS-u.
smiley
2017-06-16 21:10
skoki... najlepiej zostawic je rynkowi. obciac wszelkie panstwowe gwarancje. zobaczymy ile jest uczciwych...
Pokaż wszystkie komentarze (95)