Notowania

Solidarność będzie walczyć o wolne niedziele dla franczyzobiorców z Żabki. Pytanie, czy oni sami tego chcą

Wolna niedziela także dla franczyzobiorców i placówek pocztowych – takich zmian w ustawie zakazującej handlu w niektóre niedziele domaga się "Solidarność". Propozycja ta ma chronić osoby prowadzące sklepy pod szyldem "Żabki", które mogą stawać za lada w każdą niedzielę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Biuro Prasowe Żabka)
Sklepy prowadzone przez franczyzobiorców mogą być otwarte w każdą niedzielę

Wolna niedziela także dla franczyzobiorców i placówek pocztowych – takich zmian w ustawie zakazującej handlu w niektóre niedziele domaga się "Solidarność". Propozycja ta ma chronić osoby prowadzące sklepy pod szyldem "Żabki", które mogą stawać za lada w każdą niedzielę.

O ile wykreślenie placówek pocztowych z listy wyjątków, których dziś przepisy o zakazie handlu nie dotyczą, nie budzi sprzeciwu branży handlowej, o tyle likwidacja punktów franczyzowych wywołała poruszenie. Przeciwnicy podnoszą, że to uderzenie w małych kupców, którzy właśnie w te niedziele, w które zamknięte są dyskonty, notują najlepsze wyniki sprzedaży – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu przekonuje, że franczyzobiorcy to przedsiębiorcy pracujący na własny rachunek, a występowanie pod brandem sieci ma na celu tylko i wyłącznie ograniczenie kosztów ponoszonych na cele reklamowe i możliwość lepszej negocjacji cen w hurtowniach.

- Płacą co prawda opłatę franczyzową za funkcjonowanie w ramach sieci, jednak nie czyni to z nich w żadnym wypadku podmiotów pracujących na "cudzy rachunek", jak sugerują autorzy pisma – przekonuje Ptaszyński.

Sytuacja w Biedronce może wpłynąć na ograniczenie zakazu handlu

Bartosz Bolecki, analityk handlu detalicznego w firmie badawczej PMR dodaje, że na 80 tys. sklepów w branży spożywczej, aż 58 proc. stanowią te zrzeszone w sieci. Odsetek ten wzrasta.

„Solidarność” przekonuje, że to sami franczyzobiorcy wysyłają sygnały, że nie chcą być zmuszani do pracy w niedziele.

- Z naszych analiz wynika, że część kontraktów franczyzowych to ukryte umowy o pracę – tłumaczy Alfred Bujara z "S".

Radca prawny Lech Obara przyznaje, że część umów sieci franczyzowych rzeczywiście daje podstawy do tego, by ustalić istnienie stosunku pracy.

"Solidarność" zapewnia, że nie chce działać na niekorzyść franczyzobiorców. Ci, którzy udowodnią, że działają we własnym imieniu, będą mogli otwierać placówki w niedziele.

Elżbieta Rafalska, do której "S" skierowała pismo z propozycją zmian, nie zapoznała się jeszcze z jego szczegółami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, żabka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2018

skandalJa uważam ,że związkowcy powinni utrzymywać się WYŁĄCZNIE ze składek członków i działać w ramach struktur branżowych . To co obecnie wyprawiają , … Czytaj całość

03-10-2018

Jan z Kolna" U S T A W A z dnia 10 stycznia 2018 o ograniczeniu handlu w niedziele i święta " Powinna natychmiast wylądować w KOSZU na śmieci , albowiem … Czytaj całość

03-10-2018

znaFcaNiech Solidarność wywalczy wolne niedziele dla swoich mocodawców w czarnych sukienkach - to będzie dopiero sukces!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (27)