Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Powrót spółdzielni mieszkaniowych i wielkiej płyty. Rząd planuje duże zmiany w przepisach

102
Podziel się

Rząd pracuje nad programem, który nie tylko zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem, ale także reaktywację spółdzielni mieszkaniowych i rządowe dopłaty do oszczędności przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

Powrót spółdzielni mieszkaniowych i wielkiej płyty. Rząd planuje duże zmiany w przepisach
(Bartosz Wawryszuk)
bEhJbsKt

Rząd PiS pracuje nad przepisami przywracającymi ważną rolę spółdzielni mieszkaniowych. Członek spółdzielni mógłby zostać lokatorem, pokrywszy wcześniej tylko koszty budowy mieszkania. Po co takie rozwiązania, skoro już wkrótce powstaną pierwsze budowane przez państwo mieszkania na wynajem? Dlaczego rządzący chcą stawiać bloki z wielkiej płyty oraz ile dopłacą nam do oszczędności mieszkaniowych? O tym wszystkim rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury Kazimierzem Smolińskim.

- Polacy są tak mocno zadłużeni, że właściwie poza spłatą kredytu mieszkaniowego nie są w stanie odkładać żadnych środków. Nie inwestują na giełdzie, nie kupują wartościowych dóbr. Na całym świecie inwestowanie w mieszkanie nie oznacza, że nie stać mnie już na nic innego – mówi gość programu „To się liczy”, wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński. - Chcemy sprawić, by Polacy nie musieli zaciągać kredytów. Niech zapożyczają się ci zamożni, dla których nie jest to duże obciążenie - dodaje.

bEhJbsKv

Rząd pracuje nad programem, który zakłada nie tylko budowę tanich mieszkań na wynajem, ale także reaktywację spółdzielni mieszkaniowych i rządowe dopłaty do oszczędności przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

Wiceminister liczy, że pierwszy blok z tanimi mieszkaniami na wynajem powstanie już w przyszłym roku. Nie ujawnia lokalizacji, ale już dziś wiadomo, że mieszkania powstaną najpierw na gruntach należących do samorządów.

Kazimierz Smoliński przyznaje, że rząd nie ma jeszcze działek, które nadają się do zabudowy. Zachętą dla władz lokalnych ma być ich udział w decydowaniu o tym, kto w pierwszej kolejności zamieszka w nowych budynkach.

bEhJbsKB

Rząd podtrzymuje deklaracje o koszcie budowy nowych mieszkań na poziomie około 2,5 tys. zł za metr kwadratowy. Wielu ekspertów ocenia jednak, że tak tanio budować się po prostu nie da. Wiceminister w rozmowie z money.pl przekonuje, że jest to jak najbardziej możliwe.

Trzeba tylko zastosować technologię budowy bloków z... wielkiej płyty. - Nie będzie to jednak technologia, którą znamy z lat 70., czy 80. - zaznacza Kazimierz Smoliński. - Gdybyście państwo w Szwecji czy Niemczech zobaczyli taki dom, to nie poznalibyście, że jest wykonany z tego materiału. - Często są one i wiele lepsze niż tradycyjne. A buduje się je szybciej i taniej - zapewnia.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy w programie „To się liczy”.

bEhJbsKW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
???
4 lata temu
W dotychczasowych spółdzielniach "działają" ludzie z nadania SLD, to teraz trzeba stworzyć posady dla swoich miernot z PiS ???
asdf
5 lata temu
wezcie sie za prezesow z poborami 90 000 PLN miesiecznie
Lechu
5 lata temu
Czy na pewno są potrzebne te programy.Chcemy 3 mln.Warszawy ? Zagospodarujmy i wyremontujmy to co mamy .Prowincja się wyludnia,w moim mieście na południu polski 10-15 % mieszkań to pustostany.
bEhJbsKX
Lechu
5 lata temu
Czy jesteście pewni czy w ogóle te programy są potrzebne??? Chcemy 3
Lechu
5 lata temu
Czy jesteście pewni czy w ogóle te programy są potrzebne??? Chcemy 3
...
Następna strona