Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprawozdanie finansowe NBP zatwierdzone. Do budżetu trafi prawie 8 mld zł

31
Podziel się

Zysk za ubiegły rok był rezultatem wypracowania nadwyżki finansowej w kwocie 10,8 mld zł. Jednocześnie 2,5 mld zł wyniosły koszty rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych.

Sprawozdanie finansowe NBP zatwierdzone. Do budżetu trafi prawie 8 mld zł
(Jacek Bereźnicki)
bEqVetGt

Rząd zatwierdził sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok, co umożliwi przekazanie budżetowi prawie 8 mld zł z ubiegłorocznego zysku banku centralnego - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

"Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego na 31 grudnia 2015 r., przedłożoną przez ministra finansów" - napisano w komunikacie CIR.

Wyjaśniono, że sprawozdanie składa się z bilansu sporządzonego na koniec grudnia 2015 r., który po stronie aktywów i pasywów wykazuje sumę 372 mld 172 mln 356,5 tys. zł (tj. o 5,3 proc. więcej w porównaniu z końcem 2014 r.) oraz rachunku zysków i strat za 2015 r., wykazującego dodatni wynik finansowy w wysokości 8 mld 275 mln 780,8 tys. zł.

bEqVetGv

"Oznacza to, że w 2016 r. - po dokonaniu odpisu na fundusz rezerwowy NBP w kwocie 413 mln 789 tys. zł - do budżetu państwa trafi 7 mld 861 mln 991,8 tys. zł. W ustawie budżetowej na 2016 r., w dochodach budżetowych przewidziano wpłatę z zysku NBP za 2015 r. w wysokości 3 mld 200 mln zł" - informuje CIR.

Zgodnie z informacją NBP, sprawozdanie finansowe zbadał niezależny biegły rewident, który wydał o nim opinię bez zastrzeżeń (tzw. opinię czystą).

Ustawa o NBP mówi, że do 30 kwietnia roku następnego po roku obrotowym prezes NBP przedstawia roczne sprawozdanie finansowe Radzie Ministrów, a rząd podejmuje decyzję w sprawie jego zatwierdzenia. W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania zysk NBP podlega podziałowi - 95 proc. (wpłata z zysku NBP) jest odprowadzana do budżetu państwa, a 5 proc. stanowi odpis na fundusz rezerwowy.

Zysk za ubiegły rok był rezultatem wypracowania nadwyżki finansowej w kwocie 10,8 mld zł. Jednocześnie 2,5 mld zł wyniosły koszty rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych.

bEqVetGB

Wypracowana w 2015 r. nadwyżka finansowa była głównie efektem dodatniego wyniku różnic kursowych oraz dodatniego wyniku z zarządzania rezerwami dewizowymi, pomniejszonych o koszty prowadzonej polityki pieniężnej oraz koszty działania i amortyzacji.

Zgodnie z danymi NBP w latach 2010-2015 bank centralny łącznie wypracował zysk w wysokości ok. 29 mld złotych, co przekłada się na wpływy do budżetu państwa z tego tytułu łącznie w kwocie 27,5 mld złotych (po uwzględnieniu planowanej wpłaty za 2015 rok).

bEqVetGW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
Toja
5 lata temu
Zobaczymy jaki zysk będzie miał NBP po pierwszym pełnym roku rządów PIS-u.... Juz teraz większość wskaźników leci w dół, a najbardziej boli małe wykorzystanie kasy z Unii
ewa86
5 lata temu
Nowy prezes juz wtrzepał dla rządu troche kasy na 500+ bez tego pewnie juz by nie było na kiełbase wyborczą którą PIS nas karmi
taz
5 lata temu
Tez mi nowośc przeciez te polskie papiery to tylko papiery rezerw nie trzyma się w papierach tylko powuinno trzymać się w złocie. papier można dodrukować złota nie
bEqVetGX
cmz
5 lata temu
Nowy prezes NBP już wyprowadza rezerwy .............. Oj będzie zle
budyń
5 lata temu
PROPONUJĘ PIS ROBIĆ CZĘŚCIEJ SPRAWOZDANIA NA WZÓR JAK KIEDYŚ ZIOBRO KONFERENCJI PRASOWYCH !
...
Następna strona