Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Stocznia Gdańsk wraca w polskie ręce. Kontrolę przejmuje Agencja Rozwoju Przemysłu

Stocznia Gdańsk wraca w polskie ręce. Kontrolę przejmuje Agencja Rozwoju Przemysłu

Fot. Shutterstock/Nightman1965

To, co sprzedał rząd Jarosława Kaczyńskiego, po 11 latach odkupuje gabinet Morawieckiego. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przejęła 81,05 proc akcji Stoczni Gdańsk oraz 50 proc. udziałów GSG Towers od firmy Gdańsk Shipyard Group. Oznacza to przejęcie pełnej kontroli nad Stocznią Gdańsk i GSG Towers.

ARP posiadała wcześniej 18,95 proc. akcji Stoczni Gdańsk i 50 proc. udziałów w stowarzyszonej GSG Towers, producencie wież do elektrowni wiatrowych. Od 19 lipca br. 100-proc. właścicielem Stoczni Gdańsk i GSG Towers są spółki z grupy ARP - poinformowała spółka.

Jak przypomina portal trojmiasto.pl, decyzja o sprzedaży majątku stoczni ukraińskim inwestorom zapadła właśnie za poprzednich rządów PiS. W efekcie, w listopadzie 2007 roku została sprywatyzowana przez ukraińską spółkę ISD Polska. Od 2008 roku głównym udziałowcem Stoczni Gdańsk była spółka Gdańsk Shipyard Group należąca do ukraińskiego przemysłowca Siergieja Taruty.

Zobacz również: ARP ustaliła kluczowe warunki kupna Stoczni Gdańsk i GSG Towers

Minęło 11 lat i rząd Mateusza Morawieckiego repolonizuje Stocznię Gdańsk. Jak informuje ARP, transakcja uzyskała wcześniej wszystkie niezbędne zgody korporacyjne i formalno-prawne m.in. zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji udziałów GSG Towers poprzez spółki z Grupy ARP (w przypadku Stoczni Gdańsk taka zgoda nie była konieczna).

- Za nami bardzo długie negocjacje. Po roku trudnych rozmów udało się nam uzyskać satysfakcjonujące warunki, które odzwierciedlają wartość obu firm. Teraz musimy szybko podjąć działania rozwojowe związane z realizacją biznesplanu, aby odbudować ich potencjał i konkurencyjność, wykorzystując koniunkturę w branży stoczniowej i energetyce wiatrowej, zwłaszcza morskiej. Stocznia Gdańsk ma szansę stać się jednym z filarów przemysłu stoczniowego w Polsce, a zarazem stabilnym miejscem pracy, dającym satysfakcję zatrudnionym. Z kolei GSG Towers wykorzysta w pełni swój potencjał produkcyjny - zaznaczył p.o. prezesa ARP Andrzej Kensbok.

W największej stoczni świata powstaje mechaniczny majstersztyk:

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego

Od połowy kwietnia ukraiński inwestor, zgodnie z podpisanym pod koniec marca br. porozumieniem wstępnym, tzw. term sheet, zrezygnował z desygnowania członków zarządów, oddając tymczasowo kontrolę operacyjną polskiemu udziałowcowi. Nowo powołane wówczas zarządy Stoczni Gdańsk i GSG Towers rozpoczęły szczegółowy przegląd działalności spółek, w tym identyfikację barier wzrostu, tak by przygotować dla nich realną, strategię rozwoju, podano w komunikacie.

Czytaj również: Repolonizacja Stoczni Gdańskiej coraz bliżej. Jest wstępne porozumienie z Ukraińcami

- Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego jest bardzo ważna w kontekście Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego, w której realizację jako Grupa PFR jesteśmy od początku mocno zaangażowani. Samo przejęcie Stoczni Gdańsk i GSG Towers ma dla nas charakter biznesowy, oparty o rzetelne analizy i dobrą koniunkturę na rynku stoczniowym. W obu firmach chcemy, po przeprowadzonych analizach, wprowadzić usprawnienia, od sposobu zarządzania procesem produkcji, przez system płacowy, do skutecznego pozyskiwania rentownych kontraktów. Zarząd Stoczni Gdańsk i GSG Towers przy naszym wsparciu pracował nad tym od trzech miesięcy. Teraz swoje plany może zacząć realizować, a w ciągu kilku miesięcy zaprezentować strategię rozwoju na najbliższe lata - dodał Kensbok.

Ustabilizować sytuację stoczni

Przejęcie kontroli właścicielskiej przez ARP pozwoli w pełni ustabilizować sytuację Stoczni Gdańsk i GSG Towers, umożliwiając im dostęp do rynkowego finansowania, niezbędnego do prowadzenia bieżącej działalności, które przełoży się na wzrost sprzedaży obu firm i zrównoważenie przychodów z kosztami. W Stoczni Gdańsk i GSG Towers pracuje łącznie prawie 860 osób, podsumowała spółka.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

2007 roku Stocznia Gdańsk została sprywatyzowana przez ukraińską spółkę ISD Polska przez przejęcie akcji i podwyższenie kapitału stoczni. Od 2008 roku głównym udziałowcem Stoczni Gdańsk była spółka Gdańsk Shipyard Group należąca do ukraińskiego przemysłowca Siergieja Taruty.że decyzja o sprzedaży majątku stoczni ukraińskim inwestorom zapadła właśnie za poprzednich rządów PiS.

Czytaj więcej na:
https://biznes.trojmiasto.pl/Panstwo-odkupilo-Stocznie-Gdansk-n125744.html#tri
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
miki
2018-07-22 14:31
A w wiadomościach powiedzieli że to PO z Donaldem Tuskiem na czele sprzedali Stocznie

Pisowska propaganda nie zna granic i te tłumaczenie że mimo ciężkiej sytuacji w Stoczni nie jest tak ciężka ja wtedy gdy ją sprzedawali więc mogli ją odkupić

i jakim prawem utajniono kwote odkupu stoczni jakoś jak ją sprzedawano to nie było mowy o tajemnicy handlowej a teraz się na to powołują , i jak w ogóle można zasłaniać się tajemnicą handlową jak kupujecie coś za PUBLICZNE pieniądze
przecież tu nawet nie trzeba się wysilać by zauważyć brak gospodarności PiS
figielek
2018-07-22 13:45
Kurdupel sprzedawał wszystko jak przekupka na targu.
gamon z platformy obywatelskiej
2018-07-22 13:28
to dlaczego tusek nie odkupil !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (172)