Notowania

Stocznia Gdańsk wraca w polskie ręce. Kontrolę przejmuje Agencja Rozwoju Przemysłu

To, co sprzedał rząd Jarosława Kaczyńskiego, po 11 latach odkupuje gabinet Morawieckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Nightman1965)

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przejęła 81,05 proc akcji Stoczni Gdańsk oraz 50 proc. udziałów GSG Towers od firmy Gdańsk Shipyard Group. Oznacza to przejęcie pełnej kontroli nad Stocznią Gdańsk i GSG Towers.

ARP posiadała wcześniej 18,95 proc. akcji Stoczni Gdańsk i 50 proc. udziałów w stowarzyszonej GSG Towers, producencie wież do elektrowni wiatrowych. Od 19 lipca br. 100-proc. właścicielem Stoczni Gdańsk i GSG Towers są spółki z grupy ARP - poinformowała spółka.

Jak przypomina portal trojmiasto.pl, decyzja o sprzedaży majątku stoczni ukraińskim inwestorom zapadła właśnie za poprzednich rządów PiS. W efekcie, w listopadzie 2007 roku została sprywatyzowana przez ukraińską spółkę ISD Polska. Od 2008 roku głównym udziałowcem Stoczni Gdańsk była spółka Gdańsk Shipyard Group należąca do ukraińskiego przemysłowca Siergieja Taruty.

Minęło 11 lat i rząd Mateusza Morawieckiego repolonizuje Stocznię Gdańsk. Jak informuje ARP, transakcja uzyskała wcześniej wszystkie niezbędne zgody korporacyjne i formalno-prawne m.in. zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji udziałów GSG Towers poprzez spółki z Grupy ARP (w przypadku Stoczni Gdańsk taka zgoda nie była konieczna).

- Za nami bardzo długie negocjacje. Po roku trudnych rozmów udało się nam uzyskać satysfakcjonujące warunki, które odzwierciedlają wartość obu firm. Teraz musimy szybko podjąć działania rozwojowe związane z realizacją biznesplanu, aby odbudować ich potencjał i konkurencyjność, wykorzystując koniunkturę w branży stoczniowej i energetyce wiatrowej, zwłaszcza morskiej. Stocznia Gdańsk ma szansę stać się jednym z filarów przemysłu stoczniowego w Polsce, a zarazem stabilnym miejscem pracy, dającym satysfakcję zatrudnionym. Z kolei GSG Towers wykorzysta w pełni swój potencjał produkcyjny - zaznaczył p.o. prezesa ARP Andrzej Kensbok.

**W największej stoczni świata powstaje mechaniczny majstersztyk:

**

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego

Od połowy kwietnia ukraiński inwestor, zgodnie z podpisanym pod koniec marca br. porozumieniem wstępnym, tzw. term sheet, zrezygnował z desygnowania członków zarządów, oddając tymczasowo kontrolę operacyjną polskiemu udziałowcowi. Nowo powołane wówczas zarządy Stoczni Gdańsk i GSG Towers rozpoczęły szczegółowy przegląd działalności spółek, w tym identyfikację barier wzrostu, tak by przygotować dla nich realną, strategię rozwoju, podano w komunikacie.

- Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego jest bardzo ważna w kontekście Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego, w której realizację jako Grupa PFR jesteśmy od początku mocno zaangażowani. Samo przejęcie Stoczni Gdańsk i GSG Towers ma dla nas charakter biznesowy, oparty o rzetelne analizy i dobrą koniunkturę na rynku stoczniowym. W obu firmach chcemy, po przeprowadzonych analizach, wprowadzić usprawnienia, od sposobu zarządzania procesem produkcji, przez system płacowy, do skutecznego pozyskiwania rentownych kontraktów. Zarząd Stoczni Gdańsk i GSG Towers przy naszym wsparciu pracował nad tym od trzech miesięcy. Teraz swoje plany może zacząć realizować, a w ciągu kilku miesięcy zaprezentować strategię rozwoju na najbliższe lata - dodał Kensbok.

Ustabilizować sytuację stoczni

Przejęcie kontroli właścicielskiej przez ARP pozwoli w pełni ustabilizować sytuację Stoczni Gdańsk i GSG Towers, umożliwiając im dostęp do rynkowego finansowania, niezbędnego do prowadzenia bieżącej działalności, które przełoży się na wzrost sprzedaży obu firm i zrównoważenie przychodów z kosztami. W Stoczni Gdańsk i GSG Towers pracuje łącznie prawie 860 osób, podsumowała spółka.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

2007 roku Stocznia Gdańsk została sprywatyzowana przez ukraińską spółkę ISD Polska przez przejęcie akcji i podwyższenie kapitału stoczni. Od 2008 roku głównym udziałowcem Stoczni Gdańsk była spółka Gdańsk Shipyard Group należąca do ukraińskiego przemysłowca Siergieja Taruty.że decyzja o sprzedaży majątku stoczni ukraińskim inwestorom zapadła właśnie za poprzednich rządów PiS.

Czytaj więcej na:
https://biznes.trojmiasto.pl/Panstwo-odkupilo-Stocznie-Gdansk-n125744.html#tri

Tagi: stocznie, stocznia gadańsk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-07-2018

KAT_MendsPamiętam jednoosobową debatę telewizyjną Tuska, bo nikt nie chciał nawet z nim rozmawiać, na temat konieczności sprzedaży stoczni jakiemuś wymyślonemu … Czytaj całość

21-07-2018

PawelPIS i Jarek nie mieli wtedy władzy absolutnej,tylko sejm i senat a tam górowało PO PSL 11 lat temu. PO i PSL sprzedało wszystko i to jest prawda!!!!

20-07-2018

wodolejCo z budową promu w Szczecinie, czy stępka jeszcze stoi czy już pocięta na złom. Co z przekopaniem mierzei wiślanej. Co z budową kanału łączącego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (172)

Wybrane dla Ciebie