Notowania

Tanie kredyty do końca 2019 roku? Goldman Sachs zmienia prognozy

Według analityków Open Finance, dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych, Polacy zaoszczędzili już w sumie ponad 22 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)
Stopy procentowe od marca 2015 roku są na rekordowo niskim poziomie

Od trzech lat oprocentowanie kredytów w Polsce jest wyjątkowo niskie. Wszystko dzięki polityce NBP. Amerykańscy ekonomiści prognozują, że taka sytuacja utrzyma się dłużej, niż można się było spodziewać.

W zeszłym roku wielu ekonomistów prognozowało podwyżki stóp procentowych w tym roku. Z czasem jednak coraz bardziej oddalała się perspektywa wzrostu oprocentowania, które będzie szczególnie odczuwalne dla posiadaczy kredytów, którzy będą musieli po prostu płacić wyższe raty.

W ostatnich miesiącach najczęściej mówiło się o możliwości podwyżek na początku 2019 roku, ale najnowsza prognoza jest jeszcze bardziej optymistyczna dla kredytobiorców. Jeden z największych banków inwestycyjnych, amerykański Goldman Sachs, zmieni swoje prognozy i zapowiedział, że wzrost oprocentowania możliwy jest dopiero pod koniec przyszłego roku.

Wcześniej ekonomiści banku mówili o podwyżkach w pierwszym kwartale 2019.

Analitycy podkreślili, że przesunięcie w ich prognozie odzwierciedla ostatnie umocnienie się złotego, będące z kolei skutkiem pozytywnej sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, umacniającego się popytu krajowego i atrakcyjnych wycen. Według nich zjawiska te utrzymają się przez cały 2018 rok.

Około 2,7 mln Polaków ma kredyt hipoteczny w złotym. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP ostrzegał niedawno przed wzrostem stóp procentowych. - Jeżeli stopy wzrosną nieznacznie, będzie to duże wyzwanie społeczne dla milionów klientów banków i związanych z nimi rodzin - mówił.

Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

Goldman Sachs oczekuje, że średnioroczna inflacja (tempo wzrostu cen) sięgnie 2,5 proc. w 2018 roku, przy czym na krótko przekroczy cel inflacyjny w trzecim kwartale 2018. Jednak trwale nie znajdzie się powyżej celu do końca 2019 roku. To pozwoli odłożyć w czasie podwyżki oprocentowania.

Od marca 2015 roku stopy procentowe w Polsce są na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Według analityków Open Finance, dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych, Polacy zaoszczędzili już w sumie ponad 22 mld zł.

Zadłużony na 200 tys. zł i 30 lat miał w 2012 roku ratę na poziomie około 1350 zł miesięcznie. Średnia marża kredytu udzielonego w czerwcu 2012 roku wynosiła bowiem 1,99 proc. Po spadkach stóp procentowych oprocentowanie tego długu zmalało z ponad 7,1 do około 3,7 proc. obecnie. Skutek? Ten sam kredytobiorca cieszy się dziś ratą na poziomie niewiele ponad 920 zł miesięcznie.

Tagi: stopy procentowe, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2018

Bel K.Jedni zarobili (kredytobiorcy) a inni stracili (depozytariusze-drobni ciułacze) finansując kredytobiorców.

05-03-2018

wwwa złodziejski podatek belki ma sie dobrze

06-03-2018

MariuszTrzeba będzie wyjść na ulicę jak frankowicze i rządać dopłat od państwa!

Rozwiń komentarze (14)