Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Tanie kredyty do końca 2019 roku? Goldman Sachs zmienia prognozy

14
Podziel się:

Według analityków Open Finance, dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych, Polacy zaoszczędzili już w sumie ponad 22 mld zł.

Stopy procentowe od marca 2015 roku są na rekordowo niskim poziomie
Stopy procentowe od marca 2015 roku są na rekordowo niskim poziomie (Lech Gawuc/REPORTER)

Od trzech lat oprocentowanie kredytów w Polsce jest wyjątkowo niskie. Wszystko dzięki polityce NBP. Amerykańscy ekonomiści prognozują, że taka sytuacja utrzyma się dłużej, niż można się było spodziewać.

W zeszłym roku wielu ekonomistów prognozowało podwyżki stóp procentowych w tym roku. Z czasem jednak coraz bardziej oddalała się perspektywa wzrostu oprocentowania, które będzie szczególnie odczuwalne dla posiadaczy kredytów, którzy będą musieli po prostu płacić wyższe raty.

W ostatnich miesiącach najczęściej mówiło się o możliwości podwyżek na początku 2019 roku, ale najnowsza prognoza jest jeszcze bardziej optymistyczna dla kredytobiorców. Jeden z największych banków inwestycyjnych, amerykański Goldman Sachs, zmieni swoje prognozy i zapowiedział, że wzrost oprocentowania możliwy jest dopiero pod koniec przyszłego roku.

Wcześniej ekonomiści banku mówili o podwyżkach w pierwszym kwartale 2019.

Analitycy podkreślili, że przesunięcie w ich prognozie odzwierciedla ostatnie umocnienie się złotego, będące z kolei skutkiem pozytywnej sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, umacniającego się popytu krajowego i atrakcyjnych wycen. Według nich zjawiska te utrzymają się przez cały 2018 rok.

Około 2,7 mln Polaków ma kredyt hipoteczny w złotym. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP ostrzegał niedawno przed wzrostem stóp procentowych. - Jeżeli stopy wzrosną nieznacznie, będzie to duże wyzwanie społeczne dla milionów klientów banków i związanych z nimi rodzin - mówił.

Zobacz także: Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

Goldman Sachs oczekuje, że średnioroczna inflacja (tempo wzrostu cen) sięgnie 2,5 proc. w 2018 roku, przy czym na krótko przekroczy cel inflacyjny w trzecim kwartale 2018. Jednak trwale nie znajdzie się powyżej celu do końca 2019 roku. To pozwoli odłożyć w czasie podwyżki oprocentowania.

Od marca 2015 roku stopy procentowe w Polsce są na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Według analityków Open Finance, dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych, Polacy zaoszczędzili już w sumie ponad 22 mld zł.

Zadłużony na 200 tys. zł i 30 lat miał w 2012 roku ratę na poziomie około 1350 zł miesięcznie. Średnia marża kredytu udzielonego w czerwcu 2012 roku wynosiła bowiem 1,99 proc. Po spadkach stóp procentowych oprocentowanie tego długu zmalało z ponad 7,1 do około 3,7 proc. obecnie. Skutek? Ten sam kredytobiorca cieszy się dziś ratą na poziomie niewiele ponad 920 zł miesięcznie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
pietras
5 lata temu
No i co z tego że załóżmy CHF stanieje jak banki podwyższą oprocentowanie? Lepiej już bym wyszedł pozostając w takiej sytuacji jak jest, kupując CHF o ponad 20 gr taniej na platformie Amronet.
adi
5 lata temu
Wzrost o 1-3% nie spowoduje jakiejś wielkiej tragedii dla tych co brali kredyt ok 5 lat temu. Ich pensje zdążyły w tym okresie wzrosnąć nawet więcej niż te 3% ponad inflację. Gorzej dla tych którzy biorą kredyty teraz. Gdy rozkręci się inflacja to wzrosną wszelkie koszty i przestaną rosnąć pensje w sektorze prywatnym. Firmy będą się skupiać na pokrywaniu rosnących kosztów np.energii, paliwa, składek ZUS i zdrowotnych oraz podatków opartych na wskaźnikach ekonomicznych. Dodatkowo obecnie utrzymuje się górka w rynku nieruchomości więc ewentualna sprzedaż nieruchomości może wiązać się z utratą wartości. Dalsze utrzymywanie nieruchomości będzie obciążone rosnącymi kosztami spowodowanymi inflacją. Zadłużając się warto więc dobrze przekalkulować swoją zdolność kredytową dla stanu obecnego i pesymistycznego w przyszłości.
xfmxd,
6 lat temu
Stopy procentowe raczej będą osiągać poziom w krajach strefy EURO, bo przecież dążymy do przyjęcia EURO.
mik1
6 lat temu
jak mogą podnieść stopy gdy zbliżają się wybory, a za tym stoją głosy milionów potencjalnych wyborców; oprócz podniesienia stóp trzeba skończyć z patologią - lokata 1,5% i podatek belki vs kredyt 10-15%
Ivette
6 lat temu
Jeśli tak prognozują pejsy, to będzie na odwrót.