Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Straż geologiczna to niewypał? Rząd szykuje nowy pomysł

4
Podziel się:

Nowy pomysł opiera się na monitorowaniu biedaszybów przez drony, które zostaną wyposażone w kamery.

Straż geologiczna to niewypał? Rząd szykuje nowy pomysł
(Shutterstock/PRUSSIA ART)

Rząd szuka sposobu na walkę z nielegalnym wydobyciem kopalin - donosi "Gazeta Prawna". Nowy pomysł opiera się na monitorowaniu biedaszybów przez drony, które zostaną wyposażone w kamery.

Zdaniem wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, istnieją alternatywne rozwiązania umożliwiające realizację celu. Mają być one korzystniejsze finansowo i organizacyjnie np. poprzez wykorzystanie dronów wyposażonych w kamerę, z których obraz będzie przesyłany do centrum monitoringu. Gdyby kamera zarejestrowała nielegalne wydobycie węgla lub kradzież żwiru, nagranie od razu trafiłoby w ręce policji.

Kilka tygodni temu Ministerstwo Środowiska zaproponowało utworzenie straży geologicznej składającej się z ok. 15-20 funkcjonariuszy. Ich zadaniem miała to być ochrona polskiego zasobu geologicznego, uzbrojona w broń krótką, karabiny, a nawet miotacze gazu. O tym pisaliśmy już wcześniej.

Niestety pomysł Jana Szyszki nie został przyjęty tak, jak chciałby sam minister. Jak wskazał Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w piśmie do wiceministra środowiska Mariusza Oriona Jędryska, zakres uprawnień straży geologicznej nie znajduje uzasadnienia w zadaniach, które ma realizować. W dodatku pomysł ten może być niezgodny z konstytucją.

Szyszko nadal przekonuje, że zmiany są niezbędne. Również przedstawiciele innych resortów przyznają, że po uszczelnieniu systemu wydobycia kopalin, budżet państwa zyskałby nawet miliard złotych rocznie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Real i Sta
6 lat temu
A skończy się tak że ludziki będą stały przy piaskownicy i wlepiały mandat matkom za to że dzieci piach w butach i kieszeniach kradną.
samotny wilk
6 lat temu
moge dac pracodawcom po 5 zlotych na godzine
Jasiu
6 lat temu
Czy lekarz albo kartograf to jest odpowiednie wykształcenie na pełnienie urzędu premiera????
Paweł 45 UK
6 lat temu
Kradzież geologiczna, jak ludzie będą mieli prace, pieniądze na życie nie bedzie kradzieży, może zanim wydawać pieniądze na służby geologiczne i drony do łapania nieszczęsników stórzcie im miejsce do zarabinia pieniędzy żeby mieli z czego .zyć i utrzymać rodzinę, to jest b.niebezpiczne zajećie każda z tych osób która dorabia w ten sposob narażona jest na utratę życia, pomużcie blżniemu dajcie jakieś pieniądze,