Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Susza w Kalifornii. Stan zachęca do oszczędzania wody

0
Podziel się:

Trwająca od czterech lat susza może sprawić, że w tym stanie nie będzie niedługo czym się umyć albo czego wypić. Kalifornia zmusza więc do oszczędzania wody.

Susza w Kalifornii. Stan zachęca do oszczędzania wody
(Roy Randall/Flickr)

Czwarty rok w Kalifornii trwa susza. Istnieje ryzyko, że w tym amerykańskim stanie zabraknie wody pitnej. Aby temu zapobiec wprowadzone zostają restrykcyjne zasady oszczędzania wody.

Eksperci biją na alarm. Zdaniem niektórych specjalistów, obecne zasoby hydrologiczne starczą tylko na rok. Krytykowany za niedostrzeganie problemu rząd stanowy wprowadził wczoraj kolejne restrykcje dotyczące zużycia wody.

Obostrzenia dotkną przede wszystkim przedsiębiorstw: restauracji, które mają serwować wodę do posiłku wyłącznie na życzenie klienta czy hoteli, które mają wstrzymać się od codziennej zmiany ręczników. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą grzywny w wysokości pół tysiąca dolarów. Karani będą też właściciele nieruchomości, podlewający swoje ogródki częściej niż dwa razy w tygodniu, ale i tak odgłos włączonych zraszaczy słychać coraz rzadziej.

Kalifornijczycy - jak James Elliot z San Francisco - dobrowolnie wyłączają ogrodowe systemy nawadniania. - Wyłączyliśmy je jeszcze przed zimą i nie zamierzamy ich włączać - mówi. James Elliot zaczął oszczędzać wodę, bo doskonale pamięta poprzednią suszę. - To było w latach 70-tych. Było gorzej, bo teraz to dopiero początek - dodaje.

W opinii naukowców to jednak nie okres sprzed czterdziestu lat, a ten obecny jest dużo gorszy. - To najgorsza susza w Kalifornii, przynajmniej od czasu, gdy region został zasiedlony - podkreślał Leon Szeptycki ze stanfordzkiego Instytutu Leśnego podczas niedawnej konferencji o przyczynach suszy w Kalifornii. I ostrzegał, że problem się pogłębi. Kalifornia może być na początku trwającej kilka dekad ogromnej suszy.

Czytaj więcej w Money.pl
USA grozi niewypłacalność. Wprowadzili limit W USA ponownie zaczął obowiązywać zakaz dalszego zadłużenia kraju powyżej limitu określonego na około 18 bln dolarów, czyli mniej więcej tyle, ile dług wynosi obecnie.
Chiny trzecim na świecie eksporterem broni W ostatnich czterech latach eksport broni z Państwa Środka skoczył aż o 143 proc.
Tajny plan Berlina w sprawie sankcji wobec Rosji Niemcy chcą przeforsować swoje pomysły na najbliższym szczycie Unii Europejskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)