Notowania

sytuacja w rosji
04.12.2014 18:14

Sytuacja w Rosji. Putin ponownie zaprasza zachodni kapitał

Wyjaśnił, że nie będzie pytań o źródła i sposób zdobycia kapitału, a osoby, które się na to zdecydują...

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział dziś pełną amnestię dla kapitałów powracających z zagranicy. Poinformował, że krajowe banki, które ucierpiały w wyniku zachodnich sankcji, zostaną wsparte pieniędzmi z Funduszu Dobrobytu Narodowego. _ Będzie mu coraz trudniej używać ostrej retoryki, kiedy rubel słabnie a ceny ropy są coraz niższe _ - pisze _ New York Times _.

Aktualizacja: 05.12.2014, godz. 10:25

_ - Proponuję pełną amnestię dla kapitału powracającego do Rosji _ - oświadczył Putin na Kremlu w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu. Wystąpienia słuchało ponad 1000 osób.

_ - To oznacza, że jeśli ktoś zalegalizuje swoje pieniądze i majątek w Rosji, otrzyma mocne gwarancje, że nie będzie niepokojony przez rozmaite ciała, w tym organy ścigania _ - kontynuował. Wyjaśnił, że w takiej sytuacji nie będzie pytań _ o źródła i sposób zdobycia kapitału _, a osoby, które się na to zdecydują, nie będą podlegać _ kryminalnym ani administracyjnym postępowaniom _.

Rosyjski prezydent dodał, że możliwość taka będzie dana tylko jednorazowo. _ Wszyscy rozumiemy, że pochodzenie pieniędzy może być różne, że zostały one zarobione i zdobyte w różny sposób, ale jestem pewien, że trzeba zamknąć ten offshore'owy etap w historii naszego kraju _ - przekonywał.

W orędziu Putin przedstawił również propozycję _ zamrożenia obecnych warunków podatkowych i niezmieniania ich przez kolejne cztery lata _. Zwracając się do właścicieli małych firm, prezydent zaproponował im _ wakacje od inspekcji _. _ Jeśli firma cieszy się solidną reputacją i w ciągu trzech lat nie było na nią poważnych skarg, wówczas w ciągu kolejnych trzech lat proponuję w ogóle nie przeprowadzać w niej planowych kontroli, na szczeblu państwowym ani lokalnym _ - dodał.

Putin na temat rubla

Prezydent odniósł się również do kwestii słabości rosyjskiej waluty i wyraził przekonanie, że _ kurs wymiany rubla może być przedmiotem finansowych spekulacji _.

Wezwał bank centralny i rząd do _ podjęcia zdecydowanych skoordynowanych działań w celu zwalczenia pokus tzw. spekulantów, aby grać na fluktuacjach rosyjskiej waluty _. _ Władze wiedzą, kim są ci spekulanci, i mają instrumenty, by na nich wpływać. Nadszedł czas, by sięgnąć po te instrumenty _ - ostrzegł.

Agencja Reutera komentuje, że rosyjski przywódca znalazł się pod presją, aby przekonać Rosjan, że zna odpowiedź na pogarszający się stan gospodarki, w sytuacji gdy sankcje i dołujące ceny energii powodują rekordowe spadki rubla, czego kulminacją było przyznanie w tym tygodniu przez rosyjski rząd, że kraj zmierza w kierunku recesji.

Putin wyraził również opinię, że pieniądze zgromadzone m.in. w Funduszu Dobrobytu Narodowego (FDN) powinny zostać przeznaczone na wsparcie krajowych banków, jak WTB (VTB), Gazprombank i Rosyjski Bank Rolny (Rossielchozbank), które zostały odcięte od zagranicznego finansowania w wyniku sankcji nałożonych na Moskwę w związku z jej rolą w ukraińskim kryzysie.

_ - Mamy znaczne kwoty wewnętrznych oszczędności, powinny one stać się skuteczną inwestycją _ - wskazał. _ Przy wykorzystaniu naszych rezerw, przede wszystkim Funduszu Dobrobytu Narodowego, proponuję zrekapitalizować główne krajowe banki _ - mówił. Nie sprecyzował wysokości przewidywanego wsparcia.

Agencja Reutera poinformowała, że według stanu na 1 listopada wartość FDN była szacowana na 81,7 mld dolarów. FDN to jeden z dwóch rosyjskich funduszy państwowych. Drugim jest Fundusz Rezerwowy gromadzący dochody z ropy naftowej na wypadek deficytów budżetowych; do tej pory podlegał on dość restrykcyjnym regulacjom jeśli chodzi o to, w co może inwestować.

Według Putina _ jakość i skala rosyjskiej gospodarki powinna korespondować z geopolityczną i historyczną rolą _ Rosji. _ Powinniśmy uciec przed pułapką zerowego wzrostu. W ciągu trzech do czterech lat powinniśmy osiągnąć tempo wzrostu przekraczające globalną średnią _ - zwrócił się do słuchaczy.

Mówił także o konieczności _ zwiększenia udziału Rosji w globalnej gospodarce, co oznacza wzmocnienie rosyjskiego wpływu i niezależności _.

_ - Rosja będzie otwarta na świat, na współpracę, na przyciąganie zagranicznych inwestycji, prowadzenie wspólnych projektów. Ale przede wszystkim musimy zrozumieć, że nasz rozwój zależy głównie od nas samych _ - podkreślił, dodając, że Rosja powinna _ zlikwidować krytyczną zależność od zagranicznych technologii i produkcji przemysłowej _.

Reuter ocenia, że Putin zawdzięcza popularność wśród Rosjan wypadającemu na jego korzyść porównaniu między stabilnością za czasów jego rządów a chaosem lat 90., gdy postradziecką gospodarkę gnębiła hiperinflacja. Jednak rosyjska waluta już straciła w tym roku jedną trzecią swojej wartości, spadek cen ropy spowodował dziurę w państwowej kasie, a rosyjskie firmy i banki mozolnie usiłują znaleźć dolary na spłatę zagranicznych długów.

_ - Największym zagrożeniem dla prezydenta jest gospodarka, będąca pod podwójną presją sankcji i spadających cen ropy _ - napisał w dzienniku gospodarczym _ Wiedomosti _ komentator Kirił Rogow.

Putin traci argumenty?

W związku ze złym stanem gospodarki - spadkiem wartości rubla i spodziewaną recesją - analitycy zastanawiali się, czy rosyjski prezydent będzie kontynuował twardą politykę czy też zdecyduje się na dawkę realizmu. _ Okazało się, że zrobił obie te rzeczy _ - pisze _ New York Times _.

_ Putin zaserwował jeszcze jedną hiper agresywną rozprawę na temat rzekomych bezlitosnych wysiłków perfidnego Zachodu, kierowanych przez Waszyngton, by zdemontować, podważyć, izolować, ośmieszyć, powstrzymać czy jeszcze inaczej zniszczyć Rosję _ - podkreśla _ NYT _. Zamiast sugerować, że jest gotów ograniczać napięcie wokół Ukrainy, w czwartek _ Putin przyrównał znaczenie Krymu dla Rosji do znaczenia Wzgórza Świątynnego dla żydów _ - dodaje.

Gazeta przypomina, że grzmienie przeciwko Zachodowi i oskarżanie go o wszystkie niedole Rosji utrzymało notowania Putina na wysokim poziomie podczas kryzysu na Ukrainie, gdy bezpośrednią winą za rosnące problemy Rosji obarczano _ wrogów _. Oczekiwano więc, że Putin przy tym pozostanie.

Jednak prezydent _ nie mógł uciec od rosnących obaw Rosjan o kierunek, w którym idzie ich gospodarka _ - podkreśla _ NYT _ i dodaje, że niepokój jest wyczuwalny na rosyjskich ulicach. Przypomina, że rubel spada, ceny ropy są poniżej poziomu założonego w budżecie, a rząd przyznał, że gospodarka idzie w kierunku recesji.

_ Odpowiedź Putina była połączeniem brawury i zachęt. Jego zdaniem obecne napięcie powinno pomóc Rosji zreformować gospodarkę, by stała się bardziej samowystarczalna. Obiecał ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorstw, ogłosił cztery lata moratorium na podnoszenie podatków. Zapewnił też, że nie będzie zadawał pytań oligarchom, którzy wracają z zagranicy z miliardami _ - wyjaśnia _ NYT _.

Według gazety niektóre z tych kroków są racjonalne i mogłyby okazać się pomocne, ale problem polega na tym, czy będą one wystarczające, by Putin przetrwał burzę.

_ Większość Rosjan była chętna oddać część swobód dopóki żyli w dobrobycie, i dopingować Putina tak długo jak wydawał się odbudowywać rosyjskie poczucie godności i rosyjską siłę. Jednak w czasie gdy ceny rosną a recesja daje o sobie znać, te przechwałki będą coraz bardziej puste _ - zaznacza _ NYT _.

_ Putin będzie musiał wybrać między staniem się bardziej wojowniczym i bezwzględnym w kraju i poza jego granicami a uznaniem, że rozwiązanie polega na tym, by przestać kłamać na temat Zachodu i zacząć próbować rozwiązać kryzys na Ukrainie i naprawić prawdziwe problemy rosyjskiej gospodarki _ - konkluduje gazeta.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sytuacja w rosji, władimir putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz