Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt w Mediolanie. Władimir Putin wypomina dług Ukrainie

0
Podziel się:

Rosja oczekuje, że UE pomoże Ukrainie przezwyciężyć braki finansowe.

Szczyt w Mediolanie. Władimir Putin wypomina dług Ukrainie
(EPA/VASILY MAXIMOV)

Prezydent Rosji powiedział, że oba kraje osiągnęły postęp w kwestii gazu, a problem polega teraz na niedostatku środków finansowych strony ukraińskiej i że Unia Europejska powinna wesprzeć Kijów. Ze swej strony Poroszenko przyznał, że nie ma _ praktycznych rezultatów _.

Rosja - jak powiedział Putin - oczekuje, że Unia Europejska pomoże Ukrainie przezwyciężyć braki finansowe w celu zapłacenia za dostawy rosyjskiego gazu. _ - Liczymy na to, że nasi partnerzy europejscy, Komisja Europejska, także mogą i powinni wesprzeć Ukrainę i pomóc w rozwiązaniu tego problemu z niedoborem środków _ - oznajmił.

Dodał, że _ są określone instrumenty _, jak np. kredyty pomostowe czy przeniesienie kolejnej transzy kredytu MFW. Putin oświadczył także, że na rozmowach osiągnięto porozumienie w sprawie warunków dostaw gazu _ przynajmniej na okres zimowy _.

Według niego Rosja jest gotowa skalkulować ponownie cenę gazu dostarczanego Ukrainie w drugim kwartale br. po cenie 385 dol. za 1000 metrów sześciennych. Przy cenie gazu ze zniżką 100 dolarów za 1000 m sześc. ogólna suma długu obniży się z 5,5 mld dolarów do 4,5 miliarda - wskazał.

Putin o długach Ukrainy

Zarazem Putin oszacował długi Ukrainy wobec Rosji na prawie 10 mld dolarów. Prócz wymienionych przez niego 4,5 mld dolarów chodzi o kwotę 1,8 mld dolarów, które rosyjski Gazprombank wypłacił ukraińskiemu Naftohazowi. Ten sam bank udzielił także kredytu w wysokości 1,4 mld dolarów prywatnej ukraińskiej firmie Ostchem na zakup rosyjskiego surowca, który trafił następnie do ukraińskich podziemnych magazynów gazu. Putin zauważając, że sumy tych długów zbliżają się do 10 mld dolarów, oświadczył: _ dłużej już nie możemy dostarczać Ukrainie gazu na kredyt, to niemożliwe _.

I Poroszenko i Putin mówili po rozmowach, że podstawą uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie powinny być ustalenia z Mińska. _ Potwierdziliśmy, że protokół z Mińska z 5 września i memorandum z 19 września są kluczowymi dokumentami, które powinny być realizowane _ - powiedział Poroszenko. Putin oznajmił, że ustalenia te _ nie są realizowane w pełni zarówno przez jedną jak i drugą stronę; zarówno przez przedstawicieli pospolitego ruszenia w Noworosji, jak i przedstawicieli Ukrainy _.

Rosyjski prezydent oświadczył też, że jego kraj wspólnie z Francją, Włochami i Niemcami porozumiał się ws. używania dronów do monitorowania granicy rosyjsko-ukraińskiej. _ - Włochy, Francja i Niemcy wyraziły wolę, by pracować razem nad tym projektem, a Rosja także ma brać udział _ - oświadczył. Jak dodał, wkrótce w Wiedniu powinni spotkać się eksperci w celu uregulowania kwestii technicznych.

Kopacz o roli Polski w kryzysie ukraińskim

Z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką rozmawiała również Ewa Kopacz. Rozmowę w cztery oczy z ukraińskim przywódcą określiła jako szczerą i dynamiczną. Podkreśliła, że prezydent Poroszenko jest bardzo zdeterminowany oraz pełen energii i wiary. Premier Kopacz nie chciała mówić o informacjach przekazanych przez Poroszenkę, dotyczących rozmów, które odbył z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i zachodnimi przywódcami.

Zastrzegła, że nie dyskutowała z Poroszenką o kontrakcie, dotyczącym dostaw gazu z Rosji na Ukrainę. "Mówiliśmy tylko o roli Polski" - powiedziała premier Kopacz. W rozmowie poruszono natomiast między innymi kwestie wsparcia przez Polskę walki z korupcją na Ukrainie, czy reform samorządowej i gospodarczej. Petro Poroszenko podkreślał, że bardzo ważne jest dla niego, by Unia Europejska mówiła w sprawie Ukrainy jednym głosem.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin rozmawiał z Poroszenką. Rezultat? Według prezydenta Ukrainy nie przyniosły żadnego skutku. Innego zdania jest prezydent Rosji.
Rosyjscy bojówkarze znów atakują na Ukrainie Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Debalcewa.Tam w nocy trzykrotnie ostrzeliwano ukraińskie pozycje, a także dwukrotnie bezpośrednio je atakowano.
Rosyjskie wojska wycofują się z Ukrainy Tak stwierdził szef dyplomacji USA John Kerry po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. To jedno z kryteriów zniesienia sankcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)